Sağlık personelinin emeklilik ve izin taleplerine düzenleme

Emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri karşılanacak ve emeklilik işlemleri de yerine getirilecek

Sağlık personelinin emeklilik ve izin taleplerine düzenleme

Sağlık Bakanlığı, 81 ilin sağlık müdürlüklerine personelin yıllık izin, istifa, emeklilik durumuna ilişkin ilişkin yazı gönderdi.

Buna göre sağlık personeline, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde yıllık izin ve ücretsiz izin verilebilecek.

Personelin, emeklilik talebine ilişkin işlemleri de yerine getirilecek.

Salgın sürecini omuzlayan sağlıkçıların daha önce izin, atama ve emeklilik işlemleri askıya alınmıştı.

Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı duyuruda sağlıkçıların yıllık ya da ücretli izin ve emeklilik talepleri gibi işlemlerine getirilen kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu. Bakanlığın açıklamasında daha önce getirilen kısıtlamalar hatırlatıldı.

Sahada büyük bir özveriyle görev yapan personelin talepleri göz önüne alınarak yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Düzenlemenin ayrıntıları şu şekilde:

YILLIK İZİN

Yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde; Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, Bakanlığın ilgi ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince illerde il Sağlık Müdürlüğü, ilçelerde İl Sağlık Müdürü ile istişare etmek suretiyle ilçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlıgı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek personele izin verilecek.

ÜCRETSİZ İZİN

Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin talepleri halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacak.

ŞUA İZNİ

Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacak.

ATAMALARA DÜZENLEMESİ

Sağlık tesislerinde görev yaparken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeme uygulaması devam edecek.

Ancak, özel vakıf da dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele muvafakat verilecek.

EMEKLİLİK TALEBİ

TRT Haber'de yer alan bilgiye göre emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri karşılanacak ve emeklilik işlemleri de yerine getirilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 22:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER