Saadet Partisi ve DSP Cumhur İttifakı'na dahil olabilir mi?

Aksakal, "HDP hariç her siyasi partiyle görüşürüz" dedi

Saadet Partisi ve DSP Cumhur İttifakı'na dahil olabilir mi?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın DSP Genel Başkanı Önder Sakal ile yaptığı görüşme ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaretinı bugünkü köşesine taşıdı.

Selvi'nin "Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifak görüşmesi yapmak üzere davet ederse yaklaşımları ne olur?" sorusunu yanıtlayan Aksakal, "İttifak görüşmeleri sürecine girildiğinde HDP hariç her siyasi partiyle görüşürüz. Sayın Erdoğan da davet ederse görüşürüm" yanıtını verdi.

Selvi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaretinin ardından, "Saadet Partisi’nde, 'Erdoğan bizi bir tavır almaya zorluyor' diye düşünenler var" görüşünü savundu.

Selvi'nin köşesine değerlendirmeler şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Aralık 2020 tarihinde DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’la görüşmüştü. Erdoğan’ın cuma namazı sonrasında ittifaklarla ilgili açıklamasında DSP ile de görüştüğünü söylemesi üzerine gözler Önder Aksakal’a çevrildi. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı aradım.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmenizde ittifak konusu gündeme geldi mi?” diye sordum. Aksakal, “Hayır. İttifak konusuna girilmedi. AK Parti ile DSP’nin aynı ittifak içinde olması gibi bir gündemimiz olmadı. Çünkü o görüşmenin gündemi farklıydı” dedi.

Erdoğan’la Aksakal’ın görüşmesinin perde arkasını 1 Ocak tarihli, ‘Erdoğan’a Ecevit örneğini hatırlattı’ başlıklı yazımda paylaşmıştım. Önder Aksakal, “15 Temmuz kalkışmasından sonraki AK Parti’nin dış politikasını ABD ve AB yaptırımları karşısındaki milli duruşu Ecevit de olsa desteklerdi. Bunu destekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’na da ilettim” dedi.

Aksakal, ittifaklarla ilgili bir analiz yaptı. DSP’nin kriterlerini ortaya koydu. Cumhur ittifakının devam ettiğini, millet ittifakı konusunda ise net bir açıklama olmadığını ifade etti. Millet ittifakının AK Parti karşıtlığı olarak devam ettiğini söyledi.

HDP KIRMIZI ÇİZGİ

Ama önemli bir noktanın altını çizdi. “HDP’nin pozisyonu millet ittifakının durumunu değiştirebilir” dedi. Sözlerini biraz daha açmasını istedim. “Biz devletin birliği ve bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetler içinde olan partilerle aynı ittifakta yer almayız. Oy uğruna PKK’ya açık destek veren HDP ile ittifak yapmayı doğru bulmuyoruz” dedi.

HDP’nin kırmızı çizgileri olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN DAVET EDERSE...

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifak görüşmesi yapmak üzere davet ederse yaklaşımları ne olur? İşte DSP Genel Başkanı Aksakal’ın yanıtı: “İttifaklar konusunda önümüzdeki süreçte neler olacağı konusunda bir şey söylemek doğru değil. İttifak görüşmeleri sürecine girildiğinde HDP hariç her siyasi partiyle görüşürüz. Sayın Erdoğan da davet ederse görüşürüm.”

Selvi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaretinin ardından, "Saadet Partisi’nde, 'Erdoğan bizi bir tavır almaya zorluyor' diye düşünenler var" görüşünü savundu.

Selvi, "Saadet Partisi’nde genel başkan Temel Karamollaoğlu ve onun etrafındaki bir grup, AK Parti ile ittifaka karşı. Zaten ittifakla ilgili haberlere en sert tepkiyi onlar gösteriyor. Amaçları AK Parti ile bir ittifak ihtimali olsa dahi onu engellemek. Ama bu denli telaş etmelerinin nedenini anlayamıyorum. Çünkü resmi bir ittifak görüşmesi yok." değerlendirmesini yaptı.

Selvi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretle ilgili olarak, 'Oğuzhan Asiltürk geçmişte beraber olduğumuz, benim bir büyüğümdür. Benim bu ziyaretim hem bir nezaket, hem de bu ittifak meselesinde bir seçim ittifakı mı olur geleceğe yönelik, biz terörle mücadele verirken her türlü desteğin bizim yanımızda olması lazım. Biz yalnızlığı hissetmememiz lazım' dedi. Erdoğan’ın konuşmasında iki mesaj öne çıkıyor: 1- Saadet Partisi’yle seçim ittifakı. 2- Saadet Partisi’nin desteğinin terörle mücadele veren AK Parti iktidarından yana mı olacağı, yoksa terörle mücadeleye karşı çıkanların safında mı olacağı." ifadesini kullandı.

Yazının tamamı burada.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 21:38

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram aslan
Bayram aslan - 2 hafta Önce

Olan DSP kaç uyu var

SIRADAKİ HABER