RTÜK Başkanı: Allah'a şükür medyamız çoğulcu bir yapıda

İlhan Yerlikaya: Çok az oy oranı olan partinin bile kendisini anlatabileceği organlar var

RTÜK Başkanı: Allah'a şükür medyamız çoğulcu bir yapıda

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, "Türkiye'de Allah'a şükür medyamız çoğulcu bir yapıdadır. Avrupa'da bile bu kadar çoğulcu yapı yoktur. Çok az oy oranı olan partinin bile kendisini anlatabileceği organlar var" dedi. 

TRT, 1 Kasım seçimlerinde AKP ve Erdoğan'a 59 saat, HDP'ye ise sadece 18 dakika ayrılmıştı. 16 Nisan Referandumu'nda ise ekranlarda 'Hayır' kampanyasına neredeyse hiç yer verilmemişti. Referandum sürecinde 1-22 Mart tarihleri arasında TRT Haber, Cumhurbaşkanına bin 390 dakika, AKP'ye 2 bin 723 dakika, CHP'ye 216 dakika, MHP'ye 48 dakika ayırırken, HDP'ye hiç yer vermemişti. HDP konuyu RTÜK'e şikayet etmişti.

Erciyes Üniversitesine düzenlenen bir programa katılmak için Kayseri'ye giden RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, seçimlerle ilgili medyaya sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Yerlikaya, "Türkiye'nin demokrasi tecrübesi büyüktür. Yıllardır seçimleri yapıyoruz. İnşallah çok güzel centilmenlik yarışı içinde bir demokrasi şöleni şeklinde geçecek diye ümit ediyorum. Gerginlik bu seçimin tadı tuzu. Gerginlik olmadan olmaz. Dolayısıyla onlar çok normal şeyler. Burada medya tabii ki görevini yapacak. Bu aslında harman üstü bir dönem. Biliyorsunuz Radyo Televizyon Üst Kurulu yasasına göre artık siyasi reklam da alınabiliyor" dedi.

'ALLAH'A ŞÜKÜR MEDYAMIZ ÇOĞULCU BİR YAPIDA'

Medyanın objektif bir şekilde olanları aktarması gerektiğini söyleyen Yerlikaya, "Çünkü halkın bilgi edinme hakkı var. Liderlerin ne söylediğini bilme ve ona göre de karar verme hakkı var. Türkiye'de Allah'a şükür medyamız çoğulcu bir yapıdadır. Avrupa'da bile bu kadar çoğulcu yapı yoktur. Avrupa Türkiye'yi eleştirir ama ülkemizde bin 700 tane yayın yapan radyo, televizyon vardır. Bunlar değişik mecralarda yayın yapmaktadırlar. Yani çok az oy oranı olan partinin bile neredeyse kendisini anlatabileceği organlar var. Dolayısıyla liderler kendisini çok rahat ifade edebileceklerdir. Bizde bunun önünü açacağız." 

1 KASIM'DA AKP'YE 59 SAAT, HDP’YE 18 DAKİKA

RTÜK Başkanı, Türkiye’de çoğulcu bir medya olduğunu ve her partinin yer bulabildiğini iddia ederken, veriler bu sözlerin pek de gerçeği yansıtmadığını gözler önüne seriyor. 1 Kasım seçimleri sürecinde TRT 1'de AKP ve Erdoğan'a 59 saat, CHP'ye 5 saat, MHP'ye 1 saat, HDP'ye ise sadece 18 dakika ayrılmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 08:46

Demokrat Haber’e destek olur musunuz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ersin Durmuş
Ersin Durmuş - 1 yıl Önce

Hakikaten çoooook çoğulcu . Ya bir de çoğulcu olmasaydı ne yapardık değil mi?

SIRADAKİ HABER