Reyhanlı'daki Çerkesler'den Rusya protestosu

Soçi'de yapılacak olimpiyatlara 'No Soçi' diyerek tepki gösterdiler...

 Reyhanlı'daki Çerkesler'den Rusya protestosu

HATAY'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Çerkes Derneği Başkanı Uğur Pihava, Rusya'nın Soçi kentinin yüz binlerce Çerkes'in kanının aktığını belirterek, bu şehirde Dünya Kış Olimpiyatları'nın yapılmasına tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Uğur Pihava, Dünya Kış Olimpiyatları'nın 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya'nın Soçi kentinde düzenleneceğini hatırlattı. Pihava, "Çerkes halkından yüz binlercesinin kanının aktığı, kemiklerinin bulunduğu topraklarda Dünya Kış Olimpiyatları'nın yapılacak olmasını dünyanın her tarafına dağıtılmış olan Çerkesler olarak protesto ediyoruz. Çerkes halkıyla birlikte bu haksızlığa karşı duruşa destek istiyoruz" dedi.

Rusya Federasyonu'na da seslenen Pihava, organizasyondan vazgeçilmesinin dünya barışı ve kardeşliği için önemli bir adım olacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Soykırımın yapıldığı ve Çerkesler'in sürgüne gönderildiği nokta olan Soçi'de olimpiyat yapılması tamamen Çerkes soykırımının inkarı ve dünya kamuoyundan konunun kaçırılarak izolasyon ve gizlenmesine yöneliktir. Bu yüzden olimpiyatlara 'Hayır', 'No Soçi' diyoruz." (Star)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 09:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER