Referandum için cumhurbaşkanı da ekranda propaganda yapacak

AKP'nin 30, CHP, MHP ve HDP'nin 20'şer dakikalık propaganda hakkı bulunurken Erdoğan'ın da 20 dakikalık konuşma hakkı olacak

Referandum için cumhurbaşkanı da ekranda propaganda yapacak

Başkanlığı öngören anayasa değişikliği referandumu öncesi Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun’a göre AKP, CHP, MHP ve HDP, radyo ve televizyonda konuşma hakkını kullanabilecek.

Diğer partiler ise bu haktan mahrum bırakıldı.

Oya Armutçu'nun Hürriyet'teki haberine göre, AKP’nin 10’ar dakikalık 3, CHP, MHP ve HDP’nin 10’ar dakikalık 2’şer konuşma hakkı var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da 10’ar dakikalık 2 konuşma hakkı verilecek. Böylece, yasa gereği iktidar partisi 3 defa, Cumhurbaşkanı isterse 2 defa konuşacak.

Hükümete 30 dakika, Cumhurbaşkanına 20 dakika, diğer 3 partiye 20’şer dakika propaganda hakkı tanınmış olacak. Bu durumda 'Evet' diyeceğini açıklayan tarafların 60, 'Hayır' diyeceğini açıklayanların ise 20'şer dakikalık propaganda hakkı olacak.

YSK’daki CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, “Kanun gereği Cumhurbaşkanı siyasi aktör olarak propaganda süresince bir siyasi parti gibi davranacak. Hem AK Parti Genel Başkanı Başbakan hem de Cumhurbaşkanı üstelik devlet imkânlarıyla propaganda yapacaklar. Halk oylamasına ilişkin bu düzenlemenin değiştirilmesi gerekmektir. Çünkü şu andaki mevzuata göre Cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorundadır. Şu andaki mevzuta göre bir siyasi parti lehine hareket ettiği anda adil ve eşit koşulda bir seçimden söz edilmesi mümkün değildir” dedi. YSK seçime katılma yeterliliği bulunan parti sayısını 9 olarak belirlemişti. Ancak referandumda seçime girme hakkı olan 9 parti değil, TBMM’de grubu olan 4 parti radyo ve televizyonda konuşabiliyor. YSK’nın konuşma hakkı bulunan partilere ilişkin kararının ardından bu partilerin propaganda taleplerini YSK’nın belirlediği tarihe kadar bildirmeleri gerekecek. Partilerin yayın zaman ve sıraları YSK’da kura sonucu belirlenecek" diye konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER