Polisten Pendik'te 'IŞİD kampı' operasyonu: 29 gözaltı

Özbekistanlı ve Tacikistanlı 29 kişi gözaltına alındı

Polisten Pendik'te 'IŞİD kampı' operasyonu: 29 gözaltı

İstanbul’da IŞİD saflarında savaşmaya gitmeye hazırlandıkları ileri sürülen Özbekistanlı ve Tacikistanlı 29 kişi gözaltına alındı. IŞİD eğitimine alındığı ileri sürülen 24 çocuk ise çocuk büro amirliğine götürüldü.

Vatan gazetesinin haberine göre, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri uzun süredir fiziki ve teknik takibe aldığı ve çoğunluğunu Özbekistanlıların oluşturduğu bir grubun, izinsiz olarak Türkiye’ye geldiklerini ve İstanbul’da Pendik bölgesine yerleştiklerini saptadı. Polis, Özbek ve Tacikistan asıllı kişilerin yakın zamanda Suriye ve Irak’a geçerek IŞİD saflarına katılma hazırlığında olduğu kanısına vardı. Bunun üzerine daha önceden belirlenen Pendik’te 13, Kayaşehir’de lüks bir sitede 5 farklı adrese baskın düzenlendi. Özel Harekat timleri ve helikopter destekli operasyonda okul adı altında faliyet gösteren birçok yere baskın düzenlendi.

24’ü 18 yaşın altında çocuklardan oluşan 53 kişiye ulaşıldı. Evlerde yapılan aramalarda grupların Suriye ve Irak’ta gidecekleri çatışma bölgelerine ait olduğu ileri sürülen haritalar ve irtibat bilgileri bulundu. 29 kişi sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’ndeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. 18 yaşın altında bulunan 24 çocuk ise Pendik Çocuk Büro Amirliği’ne götürüldü.

Özbek ve Tacik uyruklu kişilerin özellikle bu bölgede bodrum katlarını kiraladıkları ve buraları eğitim kampına dönüştürdükleri öne sürüldü. Çocuklara, IŞİD örgütünün tanıtılarak İslam devletinde nasıl yaşayacakları konusunda eğitimler verildiği düşünülüyor.

30.000 DOLAR VAADİ

El Kaide uzantısı olarak daha çok Afganistan sınırında faliyet gösteren Özbekistan İslami Hareketi, geçtiğimiz Ağustos ayında IŞİD’e biat ettiğini açıklamıştı. Özbek istihbaratı Suriye’de 5.000’in üzerinde Özbek militanın IŞİD saflarında çatıştığını rapor etmişti. Raporlarda IŞİD’in Özbekistan’daki İslami grupları kendi saflarına çekmek için savaşçılara 20.000 ila 30.000 dolar arasında bir meblağı vaadettiği ileri sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 11:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

dokunulmuyan nice hücreler var bunlar göz boyama.