Peki ya arkasındakiler ?

Hosrof Dink, Samasta verilen ceza için isyan etti

Peki ya arkasındakiler ?

Hrant Dink’in katili Ogün Samast toplam 22 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. 4.5 yıldır tutuklu bulunan Samast, infaz yasası gereği 10.5 yıl sonra tahliye olacak. Mahkemenin ceza verirken üst sınırı göz önüne almaması Dink ailesinin tepkisini çekti.

Hrant Dink’in kardeşi Hosrof Dink, VATAN’a yaptığı açıklamada, “Bu tetikçi ne ceza alırsa alsın bu işin arka planındakiler ortaya çıkarılmazsa, verilecek ceza bizim için yetmez. Bizim için önemli olan yargının bu cinayetin arka planını aydınlatmasaydı. Bu yüzden tetikçiye verilen böyle bir cezanın caydırıcılığının da olmayacağını düşünüyorum” dedi. Samast’ın davasının çocuk mahkemesine gönderilmesinden sonra yapılan yargılamayı aile olarak protesto ettiklerini ve duruşmaya katılmadıklarını hatırlatan Dink, “Aslında verilen bu cezanın üst sınırdan olmaması da önemli. Bu cinayetin aydınlatılması için kitap yazan Nedim Şener bile 28 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyordu” dedi.

Samast toplam 22 yıl 10 ay hapis almış oldu. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’a göre Samast, bu cezanın 15 yıl 2 ay 18 gününü yattıktan sonra şartlı tahliye olabilecek. Samast, 4.5 yıldır tutuklu olduğu için kalan 10.5 yıl hapis cezasını yattıktan sonra bu suçlardan tahliye olacak. Mahkeme, cezanın üst sınırını uygulasaydı “öldürme” suçundan 24 yıl, “ruhsatsız silah” suçundan ise 2 yıl ceza verecekti. Bu durumda aldığı 26 yıl hapis cezasının 17 yıl 4 ayını yatacaktı. Yani mahkemenin üst sınırdan ceza vermemesi nedeniyle 2 yıl 2 ay 18 gün daha erken tahliye olacak. Samast’a alt sınırdan ceza verilseydi öldürme suçundan 18 yıl, ruhsatsız silah suçundan ise 8 ay ceza alacaktı. Bu suçtan iyi hal indirimi yapılsaydı ceza 15.5 yıla düşecekti ve Samast 5 yıl sonra tahliye olacaktı.

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin ise Samast’a üst sınırdan ceza verilmesini istediklerini hatırlatarak “Kastın yoğunluğu ve bu cinayeti işlerken güttüğü amacın (saikinin) nefret saiki olması nedeniyle üst sınırdan ceza verilmesi gerekirdi. Ancak mahkemenin alt sınırdan ceza vermemesi ve iyi hal indirimi yapmamasını, benzer davalardaki daha önce verilmiş cezalara bakarak olumlu buluyoruz” dedi. Çetin, kararı temyiz edip etmeyeceklerine henüz karar vermediklerini söyledi.

 

 

YORUM EKLE