Paris'te 3 Kürt kadına suikast

Sakine Cansız PKK kurucularındandı…

Paris'te 3 Kürt kadına suikast

Paris - Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen silahlı bir saldırıda aralarında PKK'nin kurucularından Sakine Cansız ve KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlı genç kadın hayatını kaybetti.

Alınan bilgilere göre kimliği belirsiz kişi yada kişiler, Gare du Nord’da bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na girerek saldırıda bulundu.

İçerde bulunan Kürt siyasetçi Sakine Cansız, KNK (Kürdistan Ulusal Konseyi) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez adındaki genç kadın katledildi.

Saldırıda susturuculu silah kullanıldığı sanılıyor. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Cansız ve Doğan'ın başlarından, Söylemez'in ise karnından vurulduğu bildirilirken, Fransız polis bina içerisinde incelemelerde bulunuyor.

Saldırının saati tam olarak bilinmiyor. Olay yerindeki Özgür Politika gazetesi muhabiri Selma Akkaya, Fidan Doğan'dan saatlerce haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının gece saat 01.00 sıralarında binaya geldiklerinde kapı önünde kan izleri görünce kapıyı kırıp içeri girdiklerini söyledi.

Fransa Kürt Dernekleri Fedederasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker de, "Bir iki arkadaş kapıda kan izleri görüyor. Kapıyı kırıp içeri girdiklerinde, üç kadının infaz edilmiş olduğunu görüyorlar" dedi.

Büronun birinci katta bulunduğu ve işlek bir caddede yer aldığına işaret eden Ülker, katliamın 9 Ocak akşamı saat 18.00 ya da 19.00 civarı işlenmiş olabileceğini söyledi. ÜLker, çok profesyonelce yapılmış bir cinayet olduğunu söyledi.

Suikastin gerçekleştiği Kürdistan Enformasyon Merkezi Bürosu Paris’in en işlek yerlerinden Gare Du Nord’da yer alıyor.

Fransız anti-terör hakimi Thierry Fragnoli, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, kendisinin yanısıra 3 hakim, 8 savcı ve 28 komiserin ülkede yaşayan Kürtlerle ilgili çalıştığını söylemişti. Bu denli sıkı bir gözetim ve takip altında böyle bir suikastin nasıl işlendiği ise merak konusu.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, Paris’te Kürt kadın siyasetçileri PKK’nin kurucu kadrolarından Sakine Cansız, Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in silahlı saldırıda katledilmelerini katliam olarak tanımlayarak sert bir dille kınadı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER