Papa: 20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenlilere yapıldı

Papa Francis, Ermeni din adamlarıyla buluştu...

Papa: 20. yüzyılın ilk soykırımı Ermenlilere yapıldı

Papa Francis'in, birkaç gün önce Vatikan’da kendisini ziyaret eden Ermeni din adamlarıyla yaptığı görüşmede, “20’inci yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını” söyledi.

Armenian Weekly sitesinde yer alan habere göre, Francis, Vatikan’a bağlı Ermeni Katolik din adamlarından birinin, "Soykırımın kurbanı bir kişinin ailesinden geldiğini" söylemesi üzerine, soykırım ifadesini içeren ilgili açıklamalarını yaptı.

SOYKIRIMI KİTABINDA DA BELİRTMİŞTİ

Papa, Buenos Aires Katolik Kilisesi’nin Başpiskoposu olduğu dönemde yazdığı kitapta, Türklerin Ermenilere karşı soykırım gerçekleştirdiğini belirtmişti.

Papa, yedi yıl önce Buenos Aires’te Ermeni soykırımının kurbanlarının anıldığı törende, "Soykırımın, Osmanlı Türklerinin Ermenilere ve insanlığa karşı işlediği en ağır suç olduğunu" söylemişti.

ERMENİ BASINI: MEVCUT KONUMUNDAKİ İLK AÇIKLAMA

Ermeni basınında yer alan habere göre, Ermenistan Güney Amerika Ulusal Komitesi direktörü Dr. Alfonso Tabakian, "Papa’nın mevcut konumuna geldikten sonra ilk kez soykırım hakkında açıklama yaptığını" belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2013, 11:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut demirkollllu
mahmut demirkollllu - 3 yıl Önce

Papa-z-,;sen ermenilerin avukatımı oldun.Teçhirden ne anlarsın.külahin içindeki kelle doğruları algılayamaz.Sen yahudi ve hiristiyan kelimelerini bir din adı mı sanıyorsun.Sanıyorsan zır cahilsin.Bu 2 terin halk adıdır.Yani din değil vede kitabi peyganberi yoktur.Azıcık oku da öğren.tek ilahi din vardır kitabı da kuran dır.Ermeniler TC vtandaşlarını katletmişler,pkk gibi.ermeniler dinsiz imansız dır.yobazları milyonlarca türkü şehit etmiş.Sen de bu katilleri savunuyorsun.ne diyeyim?cehaletin sonu bu.