Ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri zorla hastaneye götürüldü

Grup Yorum'un Twitter hesabından yapılan açıklamada, hastaneye kaldırılan Helin Bölek'in tedaviyi kabul eymediği bilgisi paylaşıldı

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri zorla hastaneye götürüldü

Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek'in kaldığı Direniş Evi'ne polis baskın düzenledi. Helin Bölek ve İbrahim Gökçek zorla Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Halkın Hukuk Bürosu, baskının hemen ardından yaptığı açıklamada, ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in nerede olduğunun bilinmediğini belirtildi. Erdinç Aslan, Ayhan Gün ve Yurdagül Gümüş'ün gözaltına alındığı bilgisini de paylaşan Halkın Hukuk Bürosu ikinci açıklamsında, "Ölüm orucunda olan ve Grup Yorum üyesi olan müvekkillerimiz Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'in kaldığı evin basıldığı, evde bulunanların ters kelepçeli halde bekletildiği evde aramanın devam ettiği bilgisi verildi. Müvekkillerimizin rızasının yokluğu gözardı edilerek yapılacak bir müdahale sonucunda meydana gelebilecek her olumsuzluk karşısında, müdahaleyi gerçekleştiren doktorların ve buna zorlayan polislerin uluslararası anlamda sorumlulukları doğacaktır" denildi,.

'HELİN BÖLEK'İN ZORLA TEDAVİYİ KABUL ETMEDİ BİLGİSİ VAR'

Grup Yorum'un Twitter hesabından yapılan açıklamada, hastaneye kaldırılan Helin Bölek'in tedaviyi kabul eymediği bilgisi paylaşıldı:

Arkadaşlarımız Helin Bölek ve İbrahim Gökçek Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesindeler. Helin'in kaydı var. Zorla müdahaleyi kabul etmiyorum diye beyanda bulunmuş. Tüm halkımızı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sahiplenmeye çağırıyoruz."

'MÜDAHALEYİ GERÇEKLEŞTİREN DOKTORLARIN ULUSLARARASI SORUMLULUKLARI DOĞACAK'  

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamanın tamamında şu ifadeler yaraldı:

"Türkiye’nin de imzacısı olduğu ve iç hukuka uyarlamak amacıyla meclisten geçirdiği biyo-tıp sözleşmesinin 5.maddesi ve diğer birçok uluslararası sözleşmeye göre ilgili kişinin muvafakati bulunmaksızın tıbbi müdahalede bulunulması yasaklanmıştır.

Ölüm orucu direnişçilerine daha önceki kitlesel ölüm orucu eylemlerinde irade dışı müdahale işkencesi denenmiş ve bu müdahaleler, eylemcilerin hayatını kaybetmesine, sakatlanmasına veya vücudunda kalıcı hasarlar oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Müvekkillerimizin sağlığında bu denli olumsuzluklara yol açabilecek olan her türlü müdahale işkencedir. İşkence insanlık suçudur! İşkence suçunun zamanaşımı yoktur!

Baskın sırasında evde bulunan iki kişinin kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra gözaltı yapılmadan evden ayrılmış olduğu bilgisi verildi. Müvekkillerimiz İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’e ilişkin bir bilgi alamıyoruz şu anda.

Erdinç Aslan, Ayhan Gün, Yurdagül Gümüş’ün gözaltına alındığı bilgisi verildi.”

Grup Yorum’un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Arkadaşlarımız Helin Bölek ve İbrahim Gökçek Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeler. Helin’in kaydı var. ‘Zorla müdahaleyi kabul etmiyorum’ diye beyanda bulunmuş. Tüm halkımızı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sahiplenmeye çağırıyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 20:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER