Ölen 7 asker için generale 25.5 yıl hapis istemi

Hakkari'deki patlamada 7 asker ölmüştü...

Ölen 7 asker için generale 25.5 yıl hapis istemi

Hakkari Çukurca'da el yapımı mayının patlayarak 7 askerin ölmesine ilişkin davada askeri savcı, sanıklardan Tuğgeneral Zeki Es'in 25 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Genelkurmay Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Tuğgeneral Zeki Es ile emekli Kurmay Albay Rıza Atilla Erdoğan ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, askeri savcı Yüzbaşı Kurtuluş Kaya, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Kaya, Tuğgeneral Es'in “hakikate muhalif rapor tanzim ve ita etmek” suçundan 6 aydan 3 yıla kadar, “taksirle birden azla kişinin ölümüne ve iki kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan ise 4 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Savcı, Es'in TSK'dan çıkarılmasını da talep etti.

Duruşma, sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek ertelendi.

HAKKARİ'DE NE OLMUŞTU?

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 28 Mayıs 2009 tarihinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 7 asker ölmüştü. Genelkurmay Başkanlığı olayı PKK'nin yaptığını iddia etmişti, ancak daha sonra Tuğgeneral Zeki Es ile komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya arasında yapılan konuşmalarda mayınların askerler tarafından döşendiği ortaya çıkınca konuyla ilgili dava açılmıştı. Soruşturma kapsamında tutuklanan Tuğgeneral Zeki Es, daha sonra tahliye edilerek tutuksuz yargılanmaya başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2013, 18:15
YORUM EKLE