Olağanüstü toplantının ardından NATO Genel Sekreteri’nden açıklama

Stoltenberg, “NATO'nun güneydoğu sınırını korumaya devam edeceğiz” dedi

Olağanüstü toplantının ardından NATO Genel Sekreteri’nden açıklama

NATO'da Türkiye'nin talebinin ardından düzenlenen olağanüstü Suriye toplantısı sona erdi.

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg toplantı sonrası yaptığı açıklamada "Tüm müttefiklere başsağlığı diledi ve Türkiye ile tam dayanışma içinde olduklarını” ifade etti.

“Esad yönetimindeki askerler bu saldırıyı gerçekleştirmiştir” diyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, şunları söyledi:

Suriye’deki durum ile ilgili bir telefon görüşmesi yaptım ve kendisi danışma talebinde bulundu ve şu an şunu söylemek istiyoruz.

Müttefikler, Türkiye’nin geçtiğimiz gece İdlib’de bombalı saldırıda askerlerinin kaybetmesi üzerine yaşadığı trajediden dolayı üzüntülerini iletmektedir. Biz bu saldırıyı kınıyoruz.

Beşar Esad yönetimindeki askerler bu saldırıyı gerçekleştirmiştir. Bu saldırının durdurulmasını, uluslararası hukuka uyulmasını ve BM destekli barış süreçlerinin devam etmesi gerektiğini dile getiriyorum.

2018 tarihli ateşkese devam edilmelidir. Yapılmazsa insani kriz kötüleşecektir. Şu anda İdlib’de kalanlar için insani durum oldukça kötü durumdadır.

NATO Türkiye’nin yanındadır, Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir. Türkiye, milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmaktadır.

NATO Türkiye’ye desteğini birkaç farklı yöntemle gösterecektir. Biri hava koruma yolları ile olacaktır. Bu da Suriye’den gelen hava saldırıların durdurulmasını sağlayacaktır. NATO’nun güneydoğu sınırını korumaya devam edeceğiz.

NATO müttefiki üyeler; yaşanan can kayıpları nedeniyle taziyelerini şehit ailelerine ve Türkiye halkına iletmiştir. Aynı zamanda NATO, Beşar Esad’ı arayarak bu hava saldırılarını durdurması, ateşkese uyması gerektiği konusunda ayrıca Suriye’deki krizi insani şekilde diplomatik şekilde çözme konusunda taleplerini iletmiştir. Ayrıca uluslararası hukukun tamamen uygulanması gerektiğini söylemiştir.

Yüz binlerce kişi kendi evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. NATO müttefikleri bugün Türkiye’ye desteğini sunuyor. Hava savunma sistemlerini değiştirmeyi öneriyoruz. Erken uyarı ve gözlem uçakları var. Ancak NATO müttefikleri her zaman daha fazla neler yapabileceğini araştırmaktadır Türkiye’ye desteğini artırmak için…

SORU - CEVAP

Üye devletlerin verdiği desteği anlatabilir misiniz?

NATO müttefikleri başsağlığı dileklerini ilettiler. Aynı zamanda Rusya ve Suriye'ye saldırıları durdurma çağrısında bulunuyoruz. BM liderliğinde yapılan barış çağrılarına destek olmaya çağırıyoruz, uluslararası hukuka uymaya çağırıyoruz.

Daha fazla somut adım bekleyebilir miyiz NATO'dan?

NATO çok güçlü bir siyasi destek veriyor, aynı zamanda pratik anlamda da destek veriyoruz. Çeşitli önlemlerle veriyoruz. Müttefikler devamlı daha fazla ne yapabiliriz konusunda düşünüyor. Durumu çok yakından takip ediyoruz. Türkiye de düzenli olarak bilgi güncellemesi sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2020, 22:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER