'Okluk'taki yazlık sarayda Salda Gölü'nün kumları mı kullanıldı?'

“Cumhurbaşkanlığının Muğla Marmaris Okluk Koyu'ndaki yazlık saray inşaatında Salda Gölü kumları mı kullanılmıştır?"

'Okluk'taki yazlık sarayda Salda Gölü'nün kumları mı kullanıldı?'

Muğla'nın Marmaris Okluk Koyu'ndaki Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayının görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından, CHP saray inşaatında Isparta'daki Salda Gölü'nün kumlarının kullanıldığı iddiasını gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Cumhurbaşkanlığının Muğla Marmaris Okluk Koyundaki yazlık saray inşaatında Salda Gölü kumları mı kullanılmıştır? Bu iddia doğru ise Salda Gölü'nden ne kadarlık kum bu bölgeye getirilmiştir? Dünya'da eşi benzeri olmayan ve ayak dahi basılmaması gereken göl kumu hangi akıl ve vicdanla saray inşaatında kullanılmıştır?” diye sordu.

'YAZLIK SARAY İÇİN BÜTÇEDEN 640 MİLYON TL HARCANDI'

Sözcü'de yer alan habere göre, Muğla Marmaris Okluk Koyundaki 300 odalı yazlık sarayının inşaatına Nisan 2017'de başlandığını ve bu saray için Cumhurbaşkanlığı bütçesinden şu ana kadar 640 milyon lira harcandığını kaydeden Antmen “Bu yıllar arasında hem ekonomik kriz hem de korona virüsü pandemisi yaşanmış ve halkın çok önemli bir bölümü daha da fakirleşmiştir. Ancak yazlık saray inşaatlarına salgın döneminde de devam edilmiştir. Vatandaştan tasarruf istenirken bu saray için yapılan harcamalarda herhangi bir kısıtlamaya gidilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Farklı büyüklükte 5 yapının yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Yazlık Saray'ın hemen yakınında ise üç bloktan personel lojmanları inşa edilirken 10 bin 966 metrekarelik dolgu alanı ise özel kum ve çakılla doldurulup plaj haline getirildiğini anımsatan Antmen, şöyle devam etti:

“Deniz kenarına doldurulan kumların ise dünyada örneği olmayan ve Amerikan Uzay Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından eşi ve benzerinin olmadığı ve ayak dahi basılmaması gerektiği yönünde bilimsel açıklamaların yapıldığı Salda Gölü kumları olduğuna yönelik iddialar ortaya atılmaktadır.”

Alpay Antmen'in önergesinde yer alan sorular şunlar:

–Cumhurbaşkanlığının Muğla Marmaris Okluk Koyundaki yazlık saray inşaatında Salda Gölü kumları mı kullanılmıştır? Bu iddia doğru ise Salda Gölü'nden ne kadarlık kum bu bölgeye getirilmiştir? Dünya'da eşi benzeri olmayan ve ayak dahi basılmaması gereken göl kumu hangi akıl ve vicdanla saray inşaatında kullanılmıştır?

–Yazlık saray inşaatı için bugüne kadar harcanan toplam para ne kadardır? Yazlık saray için Cumhurbaşkanlığı bütçesinden başka bir kamu kaynağı kullanılmış mıdır?

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 21:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER