Nusaybin davasında çocuklara yine tahliye yok

Tutuklu yargılanan çocukların her biri hakkında 76 kez ayrı ayrı “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası isteniyor

Nusaybin davasında çocuklara yine tahliye yok

Nusaybin’de, sokağa çıkma yasakları sırasında tahliye edildikten sonra tutuklanan 17 çocuğun yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında da tahliye kararı çıkmadı.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 17 çocuk hakkında açılan davanın dördüncü duruşması Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu yargılanan çocukların her biri hakkında 76 kez ayrı ayrı “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası isteniyor.

Mardin Cezaevi’nde tutuklu bulunan bir çocuğun hazır edildiği duruşmaya, bir çocuk da Urfa’da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Diğer 15 çocuk ise SEGBİS bağlantısı kurulamadığı için duruşmaya katılamadı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre duruşma, yargılanan kişilerin “çocuk olması” gerekçesiyle basına kapalı bir şekilde gerçekleştirildi.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada savunma yapan çocuklar tahliyelerini istedi.

Çocukların avukatları, müvekkillerinin üzerlerine atılı suçun vasfının oluşmadığını belirtti.

Avukatlar, dosyada çocukların üzerine atılı suça dair tek bir delil olmadığını ve sadece yasaklı mahallelerden çıkmış olmalarının suçlamaya gerekçe yapıldığını kaydetti.

Dava savcısı ise çocukların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını isteyen mahkeme heyeti, adli kontrol şartlarının yetersiz olacağını öne sürerek, çocukların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 15 Kasım’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Kentteki yasaklar sırasında 76 kişi tahliye edildikten sonra gözaltına alınmış ve 17’si çocuk 67 kişi 19 ayrı suçlama gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Tutuklanmanın üzerinden 19 ay geçtikten sonra 17 tutuklu çocuk, hazırlanan iddianame kapsamında ilk olarak hakim karşısına çıkarıldıkları mahkemede yaptıkları savunmada kendilerine yapılan işkenceleri anlatmıştı.

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER