Nüfus cüzdanına 'Zerdüşt' yazdırınca örgüt üyeliğinden tutuklandı

Yargıtay, Yücel Delek'e verilen cezayı onadı

Nüfus cüzdanına 'Zerdüşt' yazdırınca örgüt üyeliğinden tutuklandı

Üniversite öğrencisiyken “Örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanıp, beraat eden Yücel Delek’e, savcılığın karara itiraz etmesi üzerine yeniden yapılan yargılamada yıllar sonra bu kez 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Verilen cezanın delili ise, Delek’in nüfus cüzdanındaki din hanesine inancı gereği “Zerdüşt”  yazdırması oldu.

Özgür Paksoy'un Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre Niğde Üniversitesi’nde öğrenci olduğu 2006 yılında Yücel Delek ve 5 öğrenci arkadaşı, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümünde düzenlenen protestoya katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp, tutuklandı.

Haklarında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılan Delek, yargılama aşamasında suçlama konusu yapılan protesto eylemi sırasında derste olduğunu gösterir rektörlük imzalı belgeyi mahkeme heyetine sundu.
 
Yargılama sonucunda Delek, 3 arkadaşı ile birlikte yöneltilen suçlamaya dair haklarında kesin bir kanıt olmadığı için 2007 yılında beraat etti. Aynı dosya kapsamında yargılanan 2 kişiye ise, 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
Beraat eden Delek, yaşamına devam etti. Ancak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, verilen beraat kararlarına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren Yargıtay da, dava dosyanın yeniden görülmesine hükmetti. Yeniden görülen davanın, 2013 yılının Ekim ayındaki duruşmasında, haklarında daha önce beraat kararı verilen Delek ve 3 arkadaşına da “ÖrNüfus cüzdanına Zerdüşt yazdırınca ‘örgüt üyesi' sayıldıgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
Mahkeme heyeti, Dilek hakkında verdiği karara gerekçe olarak ise, 2010 yılında nüfuz cüzdanındaki din hanesine “Zerdüşt” yazdırmasını gösterdi. 
 
Delek’in, dini inancını “Zerdüşt” olarak değiştirmesini, “PKK üyesi olmak” için yeterli kanıt olarak gören mahkeme heyeti, gerekçe olarak PKK’nin Zerdüştlüğü benimsemesini gösterdi.
 
Verilen bu karara avukatları aracılığıyla temyiz başvurusunda bulunan Delek’in başvurusu, dosyanın zaman aşımına uğramasına 43 gün kala Yargıtay tarafından onandı. Cezanın onanmasının ardından tutuklanan Delek, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 20:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER