Muş Valiliği ‘Barış’ paneline izin vermedi

Muş Valiliği, kentte Muş Barosu ve KESK tarafından düzenlemek istenen "Zor zamanlarda barış açısını savunmak" adlı panel için yapılan başvuruya izin vermedi

Muş Valiliği ‘Barış’ paneline izin vermedi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Muş Şubeler Platformu ile Muş Barosu’nun Türkiye Barış Vakfı kurucularının katılımıyla kentte düzenlemek istediği “Zor zamanlarda barış açısını savunmak” adlı panele izin çıkmadı. Muş Valiliği, yapılan başvuruya “uygun görülmemiştir” yanıtı ile izin vermedi.

Karara tepki gösteren KESK Muş Şubeler Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Kapalı alanda yapılacak bir panelle neden izin verilmiyor? Barışı konuşmaktan kimsenin rahatsız olmaması gerekiyor. Toplumsal barış ihtiyacından yola çıkarak Muş’ta bu konuyu konuşmak istedik. Ama valiliğe yaptığımız başvuruya ret cevabı geldi. Sürekli yasaklamalarla karşı karşıyayız. ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde açıklanın tam terzi bir durum burada var. Muş Valiliği, Türkiye’nin diğer yerlerinden farklı bir uygulama yürütüyor burada. Örneğin 1 Mayıs’ta her yerde izin verilirken, burada yasaklandı. Buradan Muş Valiliğine şu çağrıda bulunuyoruz; Demokratik eylem ve etkinliklere karşı yasakçı tutumdan vazgeçip, demokrasi gereği sendika ve kurumların yapacağı etkinliklere izin vermesi gerekiyor. Anti-demokratik uygulamalarla kenti huzuru sağlanılamaz. Bunun için valilik bu tür uygulamalardan bir an önce vazgeçmesi gerekirir.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 10:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER