Mehmet Ayvalıtaş mezarı başında anıldı

Baba Ayvalıtaş: Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var

Mehmet Ayvalıtaş mezarı başında anıldı

Gezi Parkı eylemleri sırasında, 1 Mayıs mahallesinde bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün birinci yıldönümünde mezarı başında anıldı. Baba Ali Ayvalıtaş, "Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var" diye seslendi.

Gezi eylemleri sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş, ölümünün birinci yıldönümünde Çekmeköy Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, yakınları, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP İstanbul İl Eş başkanı Şamil Altan, ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, Taksim Dayanışması bileşenlerinden DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Mimar Mücella Yapıcı, Avukat Can Atalay'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan anmada SODAP adına konuşan Sezgin Kartal, "İktidar kar hırsı için kana doymadı Mehmet'i, Ali İsmail'i, Ethem'i, Berkin'i, Abdullah'ı, Medeni'yi ve daha nice gençlerimizi aramızdan aldı'' dedi.

DİHA'nın haberine göre Bir yıl geçmesine rağmen hala sorumluların cezalandırılmamasına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, "Başbakan, 'talimatı ben verdim' dedi. Dolayısıyla bu gençlerimizin ölümünden bizzat Başbakan Erdoğan sorumludur, önce o yargılanmalıdır. Bu devlet, Berkin'den, Mehmet'ten, Ali İsmail'den korkuyor. Bu korku onların sonunu getirecek. Şimdi Berkin, Mehmet aramızda değil, ama onların itirazını yükselten milyonlar sokakta" dedi.

Tuncel sorumlular yargılanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini de söyledi. Mehmet Ayvalıtaş'ın yaşamını yitirmesinin ardından kısa bir süre sonra yaşamını yitiren Fadime Ayvalıtaş'ı da anan Tuncel, "Senin çocuğunun hesabını soracağız" dedi.

Anmada konuşan Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş ise "Bir Mehmet kaybettim ama bin Mehmet'im var. AKP'de kar hırsı olmasaydı, ayakkabı kutularındaki paralar olmasaydı Soma'da 301 madenci ölmeyecekti, Mehmetlerimiz ölmeyecekti" dedi. Ayvalıtaş, oğlunu kaybetmesinin ardından yaşadığı süreci anlattığı yazıyı okuyarak, "Bir yıl benim için nasıl geçti bir de bana sor ey diktatör Recep Tayyip Erdoğan" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 01:37
YORUM EKLE