Medeni Yıldırım'ın vurulma anı görüntüleri ortaya çıktı

Görüntüler bir asker tarafından çekilmiş

Medeni Yıldırım'ın vurulma anı görüntüleri ortaya çıktı

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Köyü'nde 28 Haziran 2013 tarihinde karakol yapımı protestosu sırasında Medeni Yıldırımın'ın vurulma anı görüntüleri ortaya çıktı.

Lice'nin Kayacık köyündeki karakol yapımını protesto eylemleri sırasında 28 Haziran 2013'te açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 19 yaşındaki Medeni Yıldırım'ın vurulma anını gösteren görüntüler ortaya çıktı.

Radikal'de yer alan habere göre karakolda görevli bir asker tarafından çekildiği belirtilen ve olayı soruşturan Cumhuriyet savcısının soruşturma dosyasına aldığı görüntülerde, çok sayıda kurşun sıkıldığı görülüyor.

Medeni Yıldırım'ın yaşamını yitirdiği olay ile ilgili İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından hazırlanan raporda, 48 askerin tüfeğinin incelemeye alındığı belirtilerek, "Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü'nün 1 Temmuz 2013 tarihinde hazırladığı ekspertiz raporunda, incelemeye alınan 156 boş kovandan 150'sinin 21 ayrı G3 silaha ait olduğu, 6'sının ise hangi silahtan atıldığının tespit edilemediği, 133 kovanında 5 ayrı silahtan yapılan atışlara ait olduğu, 26 kovanın ise aynı silaha ait olduğunu tespiti yapıldığına yer veriliyor" denildi.

Soruşturmayı yürüten Lice Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında, olay sırasında karakolda bulunan 7 asker için Lice Kaymakamlığı'ndan soruşturma izni istemiş, Kaymakamlık İdare Kurulu Bürosu, 27 Ağustos 2013 tarihinde verdiği kararında askerlerden Kayacık J. Ütğm Krk. K. M.Ö. ve Jandarma Özel Harekat Tim Komutanı S.A.Y. için 'Görevi kötüye kullanmak' gerekçesi ile soruşturma izni vermişti.

 


Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 15:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER