Medeni Yıldırım’ın annesi: Gücüm yeterse ben de 'Adalet Yürüyüşü'ne katılacağım

Medeni Yıldırım'ın annesi, " Vuran da emri veren de belli ama ne ceza var ne de suçlu" dedi

Medeni Yıldırım’ın annesi: Gücüm yeterse ben de 'Adalet Yürüyüşü'ne katılacağım

Lice’de kalekol protestosunda askerin açtığı ateşle yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın 4’üncü ölüm yıldönümünde konuşan annesi Fahriye Gündüz Yıldırım, “Medeni’yi vuran belli, emri veren belli; ama ortada ne bir suçlu ne bir ceza var” dedi. 

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık (Hêzan) köyünde, 28 Haziran 2013’te yapılan karakol-kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucunda Medeni Yıldırım (19) öldürüldü. 

Oğlu vurulduğundan bu yana ondan geriye kalan tek kanlı tişörtü ile özlem geçiren Yıldırım, oğlunun katledilişinin 4’üncü yıl dönümünde yaşadıklarını dihaber'e anlattı.

‘KATİL BELLİ AMA CEZA YOK’

Anne Yıldırım, “Düşünün Medeni’yi vuran belli, emri veren belli; ama ortada ne bir suçlu ne bir ceza var. Bunun bir anne için ne kadar zor bir durum olduğunu biliyor musunuz? Ben her gün bu adaletsizliğe isyan ediyorum. Artık sadece Medeni Yıldırım için de üzülmüyorum her gün o kadar çok haksızlık oluyor ki tahmin bile edemezsiniz. Onun için herkes için adalet lazım. Çok zor bir süreçten geçtik; ama yine de biz ayaktayız. Direngeniz. Hakkımızın peşindeyiz. Tek amacımız katillerin cezalarını bulması ve adaletin yerine getirilmesidir” diye konuştu. 

‘BUGÜN OĞLUMUN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ AMA...’

Oğlunun öldürüldüğü Lice’de bu günlerde de çok ağır insan hakları ihlali yaşandığına dikkat çeken Yıldırım, Lice’nin abluka altında olduğunu ve günlük yaşamın dahi engellendiğini söyledi. Yıldırım, “Lice’de her gün insanlar katlediliyor. 5 kişiye zırhlı araç çarpıyor eziyor. Ne diyorlar ‘kaza.’ Kim buna inanacak. Biz inanmıyoruz. Katiller ceza alacak mı hayır. Ama her şeye rağmen biz katillerin peşini bırakmayacağız. Sur yıkılıyor adalet var mı? İşte tüm bunlar Medeni katledildikten sonra oldu. Bugün oğlumun ölüm yıl dönümü; ama o kadar acı çektik ki çoğu zaman kendi acımızı unuttuk” dedi. 

‘GÜCÜM YETERSE BEN DE YÜRÜYÜŞE KATILACAĞIM’

Ankara’dan başlatılan ve 14’üncü gününde devam eden Adalet Yürüyüşü ile ilgili de düşüncelerini paylaşan anne Yıldırım şunları söyledi:

“Adalet Yürüyüşü’nü çok değerli buluyoruz. Adalet olmayan bir ülke batmış durumda. Türkiye de şimdi öylesi bir duruma gelmiş. Kılıçdaroğlu’nun ‘adalet’ diye yola çıkması ve her kesimden destek bulması çok önemlidir. Gücüm yeterse ben de o yürüyüşte yer almak istiyorum.

Sadece Medeni için değil herkes için adalet istiyorum. Yaşadığımız coğrafyada hala adalet yok. Gezi ailelerinin de yürüyüşe destek vermesi güzel. Ancak birlikte direnirsek adaleti getiririz. Adalet Yürüyüşü de sadece bir kişi için değil herkes için olmalı ve sesimizi yükselmeliyiz. Adalet Yürüyüşü Lice için, Sur için, Medeni, tutuklular için olmalı. Bu yürüyüş amacına ulaşırsa Medeni için de adalet gelir.”

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 19:38
YORUM EKLE