Manisa sallanmaya devam ediyor: 212 artçı deprem oldu

Depremin ardından bölgede Kandilli Rasathanesi'ne göre ise 212 artçı sarsıntı kaydedildi

Manisa sallanmaya devam ediyor: 212 artçı deprem oldu

Manisa’nın Akhisar ilçesinde 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kandilli Rasathanesi, saat 22.22’de yaşanan depremim büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı. Deprem İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, İstanbul ve Trakya’da da hissedildi.

AFAD’ın Twitter hesabından Manisa’daki depreme ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Manisa’nın Akhisar ilçesinde meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla can kaybı ve yaralanmanın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Manisa Akhisar'da meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen 5,4 şiddetindeki depremin ardından bu sabah saat 09.25 itibariyle 212 adet artçı deprem olduğu açıklandı.

Depremlerin en büyüğünün 4,3 şiddetinde olduğu belirtilirken, 8’inin de 4,0'dan büyük olduğu kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamada, “Manisa, Akhisar'da meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki deprem, Gelenbe sağ yönlü doğrultu atımlı fay üzerinde gelişmiş olup 09.25 itibariyle 212 adet artçı deprem olmuştur. En büyüğü 4,3 olmak üzere, 4,0'den büyük 8 artçı deprem meydana gelmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

Dün gece saat 22:22'de merkez üssü Manisa'nın Aksihar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, 4 yurttaş yaralanmıştı.

Manisa merkezli devam eden deprem silsilesi kent genelinin yanı sıra Aydın, İzmir, Denizli, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Yalova, İstanbul ve Tekirdağ'ın Marmara Denizi kıyısındaki yerleşim yerlerinde de hissedilmişti.

‘YIKICI BİR DEPREM NİTELİĞİ TAŞIMIYOR’

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Akhisar’da meydana gelen depremin Soma-Kırkağaç Fayı ile Gelenbe Fay Zonu’nun kesim noktasında gerçekleştiğini söyledi.

Bu bölgede son zamanlarda küçük ölçeklerde çok sayıda deprem olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları kaydetti:

“Bu deprem yıkıcı bir deprem niteliği taşımıyor çünkü bu bölgede yıkıcı depremin eşik değeri 6 olarak kabul ediliyor. Bazı binalarda hasar yaratmış olabilir. Deprem hemen Gelenbe Fay Zonu’nın ucunda gerçekleşti, dolayısıyla buna sıçrarsa yeni deprem fırtınası yaşanabilir.”

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 13:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER