Libya: Türk gemileri teröristlere uçaksavar ve mühimmat taşıyor

Suriye'nin ardından Libya da Türkiye'nin 'radikal İslamcı teröristlere gemilerle silah ve lojistik yardım yaptığını' öne sürdü

Libya: Türk gemileri teröristlere uçaksavar ve mühimmat taşıyor

Libya Ordusu Sözcüsü Mohamed Hegazy, Türk bandıralı sivil gemilerin, son birkaç gündür Libya’daki Müslüman Kardeşler bağlantılı teröristlere uçaksavar ve mühimmat taşıdığını söyledi.

Diken'de yer alan habere göre, Londra merkezli Al Arab gazetesine konuşan Hegazy, teröristlerin, Türkiye’den aldıkları silahları Libya hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarına karşı kullandıklarını aktarırken, bu gemilerin belirli aralıklarla savaşçı taşıdığını kaydetti.

Libya Ordusu Sözcüsü'ne göre; geçen hafta terörist taşıyan Türk gemilerden biri Libya hava kuvvetleri tarafından Bingazi açıklarında tespit edilerek vuruldu ve batırıldı.

Geçen mayıs ayında da Tuna-1 adlı bir gemi Libya açıklarında vurulmuş, üçüncü kaptan ölmüştü.

Türkiye’nin uluslararası suç işlediğine dikkati çeken Hegazy, 2011’de Muammer Kaddafi rejiminin sona ermesinden itibaren resmi olarak tanınan Tobruk hükümetinin, radikal İslamcı terörist gruplarla mücadele ettiğinin de altını çizdi.

Ülkede, uluslarası arenada tanınan Tobruk hükümeti dışında bir de Trablus’ta İslamcılara destek verdiği bilinen başka bir hükümet daha bulunuyor. Bu hükümeti tanıyan tek ülke ise Türkiye.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2015, 20:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hıdır
Hıdır - 5 yıl Önce

Yok canııım o mühimmat ve silahlar kesin Türkmenlere gidiyordur..??? Kuzey Kore ve İran bile bu ülkeden daha ahlaklı ve dürüst bir siyaset yürütüyor yazık...

SIRADAKİ HABER