Leyla Güven’in annesi yaşamını yitirdi

58 gündür açlık grevinde olan tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven yaşamını yitirdi

Leyla Güven’in annesi yaşamını yitirdi

Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek için” başladığını duyurduğu açlık grevi eyleminin 58’inci gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven bu sabah yaşamını yitirdi.

94 yaşındaki anne Güven’in, Konya’da hayatını kaybettiği belirtildi.

Leyla Güven’in gazeteci olan kızı Sabiha Temizkan, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Anneannem, Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven hayatını kaybetti. Annem babasının acısını da yine cezaevindeyken yaşamıştı. Onu toprağa verememişti. Annesiyle de son kez vedalaşamayacak. Hem de haksız, hukuksuz yere tutuklu olduğu için” dedi.

Temizkan ayrıca Cevriye Güven’in, Konya Cihanbeyli’nin Yapalı köyünde toprağa verileceğini söyledi.

Leyla Güven’in avukatları ise Leyla Güven’in cenaze törenine katılabilmesi için Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

Başvuru talebini değerlendirecek olan Cezaevi Müdürlüğü, uygun görmesi durumunda Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’na talebi gönderecek. Talebi değerlendirecek olan savcılık, Güven’in taziye ve cenazeye katılıp katılmayacağı konusunda kararını verecek.

HDP’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

HDP, Leyla Güven’in annesinin yaşamını yitirmesine ilişkin başsağlığı mesajı yayımladı.

“58 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven’in annesi Cevriye Güven (94) hayatını kaybetti. Güven’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Cevriye Güven’e rahmet, Türkiye halklarının geleceği için aylardır direnen Leyla Güven’e, Güven ailesine başsağlığı diliyoruz. Cevriye Güven’in yaşamının son günlerinde kızı Leyla Güven’i göremeden hayata veda etmiş olması bu ülkenin büyük ayıbıdır. Mücadelemiz annelerimize barış ve huzur içerisinde sevdiklerinin yanında yaşamlarını sürdürebilecekleri bir yaşam kurmaktır.”

Kaynak: Karınca


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER