Leyla Güven’e destek yürüyüşüne polis müdahalesi: HDP'li vekiller kalkanlarla cembere alınıp coplandılar

Leyla Güven'e destek için Nusaybin'den Diyarbakır'a yürümek isteyen HDP milletvekillerine engel olan polisler, Şırnak Milletvekilleri Hüseyin Kaçmaz'ı copladı

Leyla Güven’e destek yürüyüşüne polis müdahalesi: HDP'li vekiller kalkanlarla cembere alınıp coplandılar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin açlık grevindeki Leyla Güven’e destek için "100'üncü Gününde Leyla'ya, Tecridi Kırmaya" sloganı ile 7 merkezden başlattıkları yürüyüşün Nusaybin ayağında vekillere yönelik polis saldırısı yaşandı.

Dün Şırnak'tan yola çıkarak Nusaybin'e ulaşan milletvekilleri Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz ve Nuran İmir ile Mardin milletvekilleri Pero Dündar, Ebru Günay ve Tuma Çelik HDP ilçe binasında partililerle bir araya geldi. Buradan Diyarbakır’a doğru devam edilecek yürüyüş nedeniyle parti binasının etrafı onlarca zırhlı araç ve yüzlerce polis ile ablukaya alındı. Nusaybin Kaymakamı ve İlçe Emniyet Müdürü de parti binasının önüne geldi.

Bir süre sonra parti binasından toplu halde çıkarak yürüyüşlerine başlamak isteyen milletvekillerinin etrafı hemen polislerce sarıldı ve yürümelerine engel olundu.

KALKANLARLA CEMBERE ALINIP COPLANDILAR

Yürümekte ısrar etmeleri üzerine milletvekillerinin etrafları kalkanlarla çembere alındı. Bu yüzden tartıştıkları polisler  kalkanlarla milletvekillerini sıkıştırıp, darp etmeye başladı. O anlarda bir polis memurunun elindeki copla milletvekillerinden Hüseyin Kaçmaz'a defalarca vurduğu görüldü.

Milletvekillerinden Pero Dündar’ın ise, kalkanlarla sıkıştırılması nedeniyle yaralandığı parmağında kanama meydana geldi.

Buna rağmen yürümekte ısrar eden milletvekillerini ellerindeki kalkanları ile geri iten polisler, vekilleri parti binasının kapısına kadar itekledi.

Maruz kaldıkları bu saldırı ve yaklaşım nedeniyle milletvekillerinin polislere "Bunun hesabını vereceksiniz" diye seslendikleri duyuldu. Ardından milletvekilleri durum değerlendirmesi yapmak üzere parti binasına geçti.

Kayak: Mezopotamya Ajansı

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
melek
melek - 2 yıl Önce

faşizmin ne olduğunu bilmeyenler, yukarıdaki resme bakıp öğrensinler

SIRADAKİ HABER