Kürtçe öğrenen öğretmene suç duyurusu!

Türk öğretmen Kürtçe konuştuğu için şüpheli...

Kürtçe öğrenen öğretmene suç duyurusu!

Öğrencileriyle Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle sürgün edilen sınıf öğretmeni Mustafa Engin hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü de suç duyurusunda bulundu.

Erzurum’un Karaçoban ilçesine bağlı Binpınar köyünde sınıf öğretmenliği yapan Mustafa Engin’in, öğrencileriyle anlaşabilmek için Kürtçe öğrendiği ve çocuklarla Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle sürgün edilmesinden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü de suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu işleme koyan savcılık da kamu davası açtı. Açılan davanın ilk duruşması bugün Erzurum’un Hınıs ilçesinde görülecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Pervin Buldan konuyu Meclis gündemine taşımış ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi vermişti. Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü de konuyla ilgili soruşturma başlattı. Valilik de konuya ilişkin yaptığı açıklamada iddiaların incelendiğini ve Engin’in bu beyanlarını geri aldığını açıkladı. Engin ise ifadesini baskı altında geri çektiğini dile getirdi.

Selman Keleş’in Evrensel gazetesindeki haberine göre, açılan ikinci soruşturmanın sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Engin hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yaşananlarla ilgili açılan kamu davasının bugün Hınıs Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek ilk duruşmasına İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Aydın, Binpınar İlköğretim Okulu Müdürü Kemal Akdu ve okul öğretmenlerinden Derya Ergöz müşteki sıfatıyla ifade vermeye çağrıldı. Mustafa Engin ise daha önce savcılığa çağrılarak şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

Engin, üzerinde ciddi bir baskı olduğunu ve ifadelerini geri çekmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Aydın, Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Çiçek ve Binpınar İlköğretim Okulu Müdürü Kemal Akdu tarafından tehdit edildiğini söyledi.

“İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Aydın, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve Binpınar İlköğretim Okulu Müdürü beni ‘Başımıza bir şey gelirse senin de başın ağrır’ şeklinde tehdit ettiler. Karaçoban’da İlçe ‘Milli Eğitim Müdürü Fatih Aydın, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın akrabası, ağabeyi de müsteşar, kendilerine bir şey olmayacağını ama verdiğim ifadeleri geri çekmezsem benim meslekten atılacağım söylentisi yaydılar. Bir defasında gelip bana ‘İfadeni geri çekmezsen ilçede barınamazsın. Senin karın var araban var. Gel bu ifadelerinden vazgeç. Hiç bir şey olmamış gibi yapalım. Eğer birimizin başına bir şey gelirse, ifadeni geri çekmezsen burada barınamazsın’ diye tehdit etti.”

Tehdit iddialarına ilişkin olarak Binpınar İlköğretim Okulu Müdürü Kemal Akdu ise “Bu iddiaların aslı astarı yoktur. Bu iftiradır. Başka söyleyecek bir şeyim yok” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 18:38
YORUM EKLE