Köylünün suyunu satmışlar kimsenin haberi yok!

Suyu satın alan firmanın köye ulaşan boruları kesip kendi borularını döşemiş

Köylünün suyunu satmışlar kimsenin haberi yok!

Manisa Alaşehir'in doğal kaynak suyunun kendilerinden habersiz bir firmaya satıldığını öğrenen bölge köylüler meşaleli yürüyüşle durumu protesto etti.

Manisa Alaşehir’in Horzumalayaka Mahallesi Domuzderesi mevkiinde bulunan doğal kaynak suları iddiaya göre Manisa İl Özel İdaresi tarafından su dolum tesisi kuracak olan bir firmaya 30 yıllığına ihale edildi.

Salihli Sektör Gazetesi muhabiri Emre Saçlı’nın verdiği bilgilere göre, mahalle sakinleri de tarımsal sulama ile evlerinde kullandıkları suların kendilerinden habersiz ihale edilmesine tepki göstererek gece meşaleli bir yürüyüş düzenledi.

Doğal kaynak sularının kendi ihtiyaçlarını zor karşıladığına işaret eden Horzumalayaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Murat Başkurt ve Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Ersoy duruma öfkeli. Bölgede şuanda doğaya da büyük bir zarar verildiğini belirten kooperatif yöneticileri, “Davamızda haklıyız. Sonuç alana kadar mücadelemiz sürecek” dediler.

Başkurt ve Ersoy şöyle konuştu. “Alaşehir’in Horzumalayaka Mahallesi Domuzderesi Mevkii’nde bir çok doğal kaynak suyu var. Bu suları hem tarımsal sulamada, hem hayvanlarımızın su ihtiyaçlarında hem de kendi evlerimizde kullanıyoruz. Sular zaten yetersiz. Öğrendik ki Manisa İl Özel İdaresi, bu doğal kaynak suları ihale ile 30 yıllığına bir firmaya vermiş. Bu olaydan mahallemizde kimsenin haberi yok. Mahalle sakinlerine gelip bu durumu anlatan da yok. “

Alaşehir’de yaşanan sorunun acil bir önlem alınmazsa ve ilgili denetimler yapılmazsa, Horzumalayaka başta olmak üzere, birçok mahalleyi, canlı yaşamını, tarımsal ve hayvansal üretimi, içme ve kullanma suyunu, Kavaklıdere Göleti’ni doğrudan tehlikeye atacağını belirten Manisa Milletvekili Sakine Öz, mahallelinin mücadelesine destek verdi. Öz, yaşamını ve geçimini bölgeden çıkan doğal kaynakla sürdüren köylülerin kadim haklarının plansız kararlarla alt üst edilmek üzere olduğunu kaydetti.

Mahallelerdeki su seviyesinin azalmasının hayvan ölümlerine, evlerde içme suyu sorunlarına ortam hazırladığını belirten Öz, şunları söyledi: “Su, en temel haktır. Mahalleye ulaşan boruları kesmenin, yerine kendi borularını döşeyerek suyu pazarlamanın çok büyük tehlikeleri doğuyor. Arazide yapılan kazı çalışmaları yamaçlara ciddi ölçüde zarar vermiş, heyelan ve erozyonlar başlamış. Yol açmak adına, ormanlık alandaki birçok ağaç katledilmiş. Doğayı ve insanı hiçe sayarak suyu paraya bağlayanlar, hangi siyasi ilişkilerin içine girerse girsin hesap verecek. Binlerce insanımızı etkileyecek, hayvanlara ve ormanlara zarar veren bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir."

Öz, konuyu Meclis’te gündemine de taşıyarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 08:37

YORUM EKLE
YORUMLAR
dumbala
dumbala - 6 yıl Önce

...sandıkta kaderinizi siz tayin ettiniz yada sahiplenmediniz. suçlu da sizsiniz. size tepsiyle sunulan demokrasi bu kadar olur.

SIRADAKİ HABER