Konya merkezli 'paralel yapı' operasyonu: 43 kişi gözaltına alındı

10'un üzerinde operasyon yapıldı; gözaltına alınanlar arasında eski rektör de var

Konya merkezli 'paralel yapı' operasyonu: 43 kişi gözaltına alındı

Konya merkezli “paralel yapı” iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, 10'un üzerinde yapılan operasyonlarda, eski YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Halis Çalış ile bir dönem Konya’da Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yapan Anadolu Atayün’ün de arasında bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde Konya merkezli başlatılan operasyon kapsamında gözaltılar sürüyor. Şüpheliler, polisteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getiriliyor.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan eski YÖK Başkan Vekili, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çalış da Konya’ya gelerek teslim oldu.

Operasyon kapsamında, Mevlana Ünversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam’ın da gözaltına alındığı belirtildi.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen Çalış, gazetecilerin, “Hakkınızdaki iddialara ne diyorsunuz, neden gözaltına alındınız” sorusu üzerine, “Henüz hiçbir şey belli değil” dedi.

Operasyon kapsamında bir dönem Konya Emniyet Müdürlüğünde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yapan, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Başmüfettişi Anadolu Atayün de gözaltına alındı. Sağlık kontrolü için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilen Atayün, gazetecilerin, “hakkınızdaki iddialara ne diyorsunuz” sorusuna “Kolay gelsin” diyerek cevap verdi.

Çalış ve Atayün, daha sonra İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Operasyon kapsamında, gözaltına alınanların 43 olduğu, bu sayının artabileceği öğrenildi.

SORUŞTURMANIN GEÇMİŞİ

Dosya kapsamında Konya Barosu avukatlarından M.O., ABD’ye gitmek için Konya Havaalanı’nda, sekreteri F.N.P. ise Selçuklu ilçesinde 11 Mayıs’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış, M.O. hakkında, “Fethullahçı Terör Örgütü’ne üye olma”, “Resmi belgede sahtecilik” ve “Adli görevi kötüye kullanmak”, sekreteri F.N.P. hakkında ise “Fethullahçı terör örgütüne üye olma” suçlamaları bulunduğu bildirilmişti.

F.N.P’nin aracının bagajındaki, hukuk bürosundan aldığı tespit edilen 500 bin lira tutarındaki döviz, altın ve Türk lirası ile ruhsatlı tabanca ve mermilere de el konulmuş, zanlının “Para ve altınların M.O’ya ait olduğunu”, M.O’nun ise bunları “Gayrimenkul satışından ettiğini” söylediği öğrenilmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 20:48
YORUM EKLE