KCK'den Nurtepe açıklaması

'Hiçbir çatışma ve provokasyona yol açılmamalı'

KCK'den Nurtepe açıklaması

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Nurtepe'de Demirtaş'ın seçim standına  yapılan saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.

KCK'den yapılan açıklamada Halk Cephesi'ne çağrıda bulunularak “Hiçbir çatışma ve provokasyona yol açmadan sorunlarını devrimci olgunlukla çözmelidir” denildi.

Taraflara sorumluluk çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Devletin ve toplumun bir yol ayırımında olduğu, halklarımızın demokrasi ve özgürlük mücadelesi karşısında sorumluluklarımızın daha da arttığı bir dönemde tüm devrimci ve demokratik güçlerin tarihsel sorumluluklarına denk düşen bir bilinçle hareket etmeleri bir zorunluluktur. Bir grup Halk Cephesi üyelerinin ayın 29’unda, Salı günü, Nurtepe’de, Özgür Demokratik Alevi Derneğinin standına saldırıda bulunmaları hiçbir sorumlulukla bağdaşmayan, kabul edilebilecek bir durum değildir. İnanıyor ve umut ediyoruz ki, bu yanlış tutum ve davranışlar lokaldir. Bundan bir an evvel vazgeçmek gerekmektedir.

Devrimci ve demokratik güçler arasındaki sorunlar, siyasi tercihler ve politikalar ne olursa olsun bunun çözüm yolu ve yöntemi diyalog, tartışma ve müzakere ile bir birini anlamak ve sorunları çözmektir. Bunun dışında kaba kuvvete başvurmak politik ahlak ölçülerimize sığmadığı gibi kabul de edilemez. Hangi inanç, kültür, örgüt ve partilerin nerede, nasıl bir stant açacakları ve nasıl bir etkinlikte bulunacakları hiç kimsenin tekelinde olamaz.

Halkların cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş ve partisi HDP’ye yönelik AKP faşizminin saldırıları son dönemlerde daha da artmıştır. Çünkü oligarşik AKP devleti ve ulusalcı güçlere karşı halklarımızın demokratik mücadele ve iradesini temsil eden sadece HDP ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş olmaktadır.

HDP’ye yönelik tüm saldırılar direnen Alevilerin, emekçilerin, kadınların, Kürtlerin ve diğer inanç ve etnik toplulukların iradesini kırmaya yöneliktir. Devrimci, demokratik ve sol güçlerin bu gerçekliği bilerek daha sorumlu davranmaları ve AKP’ye hizmet edecek davranışlardan uzak durmaları gerekir. Aksi durumda her canlı varlık ve doğanın her unsurunda olduğu gibi saldırıya uğrayanlar kendilerini savunmak durumundadırlar.

Çağrımız Halk Cephesinin provokasyon ve saldırılara neden olabilecek bu tür girişim ve tutumlarından derhal vazgeçmesi, daha yapıcı, çözümleyici ve sorumlu davranmasıdır. Taraflar böyle bir sorumlulukla hareket ederek, hiçbir çatışma ve provokasyona yol açmadan sorunlarını devrimci olgunlukla çözmelidir.” (ANF)

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 09:47
YORUM EKLE