'KCK' sanığının kıldığı namaz suç delili

Tutuklu sanık Nuri Çelik, 'namazı ne KCK, ne Öcalan için;Allah rızası için kılıyorum' dedi...

'KCK' sanığının kıldığı namaz suç delili

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde 2011 yılındaki "sivil itaatsizlik" eyleminde Belediye Meydanı'nda 70- 80 kişiyle cuma namazı kıldığı fotoğrafla tespit edilen ve fotoğrafı iddianamede "19 numaralı delil" olarak gösterilen BDP'li Doğubeyazıt Belediye Meclisi üyesi Nuri Çelik, "Namaz kılmak suç mu?" dedi. Çelik, "Ben ne Öcalan için, ne PKK için, ne KCK için, ne de devlet için namaz kılıyorum. Allah rızası için namaz kılıyorum" diyerek kendini savundu.

FOTOĞRAF '19 NUMARALI DELİL'

Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden devam eden 15 yıl hapis istemli, 21'i tutuklu 35 sanıklı Doğubayazıt 'KCK' davasında, ifadelerinin alınmasına üçüncü günde devam ediliyor. Tercüman eşliğinde Kürtçe savunma yapan tutuklu sanıklardan Doğubayazıt Belediye Meclis üyesi Nuri Çelik, iddianamede yer alan sivil itaatsizliğin sembolü haline getirilen demokratik çözüm çadırı önüne serilen naylon üzerinde 29 Nisan 2011 günü Doğubayazıt Belediye Meydanı'nda 70- 80 kişiyle cuma namazı kıldığı fotoğrafla tespit edilen ve fotoğrafı iddianamede "19 numaralı delil" olarak suç unsuru olarak gösterildiğini anımsattı.

'İNANCIM YARGILANIYOR'

Namaz kılmanın suç olmadığını belirten Çelik, "Bir insanın namaz kılması nasıl oluyor ki suç olarak gösteriliyor. Abdullah Öcalan'ın talimatı ile namaz kıldığım iddia ediliyor. Ben ne Abdullah Öcalan için, ne PKK için, Ne KCK için, ne de devlet için namaz kılıyorum. Allah rızası için namaz kılıyorum. Burada görüyorum ki benim inancım yargılanıyor. Bu beni üzüyor, yaralıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 09:54
YORUM EKLE