Kaymakamdan itiraf gibi açıklama: Top atışı yapıldı, siviller vuruldu

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan'da kaymakamından çarpıcı açıklama

Kaymakamdan itiraf gibi açıklama: Top atışı yapıldı, siviller vuruldu

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden sokağa çıkma yasağı ve polis ablukası devam ederken, Diyarbakır Barosu’nun oluşturduğu heyetle görüşen Silvan Kaymakamı, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlçede tanklarla top atışı yapıldığını, sivillerin vurulduğunu ve gözaltına alınanlara kötü muamele yapıldığını belirten Kaymakam, farklı illerden gelen polis ekiplerini kontrol edemediklerini de itiraf etti

Cumhur Daş ve Fırat Topal'ın Evrensel'de yer alan haberine göre Silvan’ın sokak ve caddelerinde çatışma izleri gözlenirken evlere halen elektrik ve su verilmiyor.

İlçeye giriş-çıkışlara izin verilmezken Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve yönetim kurulu üyeleri valilikten aldıkları özel izinle Silvan’a girdiler. İlk olarak Silvan Kaymakamı Murat Kütük’le görüşmek isteyen heyet, Kütük’ün Kaymakamlık makamında bulunmaması nedeniyle Batman yolundaki İlçe Alay Komutanlığı’na giderek görüşmeyi burada gerçekleştirdi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ilçede yaşananlara ilişkin kaygılarını aktarırken Silvan Kaymakamı Murat Kütük, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yaptıkları görüşmeler sonucu sokağa çıkma yasağının bugün kaldırılabileceğini söyleyen Kütük, “Olayların ilk günü çatışmada ölen Vedat Akcanım bugüne kadar defnedilemedi. O konuda da üzgünüm. Bir cenaze defnedilmeden insanın acısı hafiflemiyor. Onun dışında bizim tahmin ettiğimiz 20’nin üzerinde ölü var. Ama bunlara ulaşamadık. Yaralı vatandaş konusunda da mesela 70 yaşında bir teyze yaralandı (Hayriye Hüdaverdi) yaralandı. Çatışma alanında yaralılara yardım ederken polis tarafından vuruluyor” dedi. Elektrik trafolarının çatışmalar nedeniyle patladığını söyleyen Kütük, 45 bin nüfuslu ilçeye 4.500 ekmek dağıttıklarını belirtti.

Bazı noktalarda tank atışı yapıldığını söyleyen Kütük, “Barikat olan iki yeri tank atışıyla aşabildik. Tankın dışında da başka bir şeyle aşamazdık” dedi. Belediye bahçesinde silah tehdidiyle gözaltına alınan gazetecilerin bilgisinin kendisine de ulaştığını söyleyen Kütük, “Olayı duyduk. Ama sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Bir inceleme başlatmadık. Şikayetçi gelecek, resmi evrak yapacağız vs” dedi.

Gözaltına alınanların darp edildiğine dair şikayetlerin kendilerine ve valiliğe de ulaştığını kaydeden Kütük, “Vekiller de söyledi bana. Aile bireylerinin de darp edildiği söyleniyor. ‘Şikayetçi olun’ diyorum. Hastanemiz açık, darp raporu alsınlar. Savcılıkta şikayetçi olsunlar. Bana gelen telefonun haddi hesabı yok. Herkes görevini layıkıyla yapacak” dedi.

Osmaniye, Hatay, Muğla gibi illerden Silvan’a geçici kadroyla gelen ekipler olduğunu söyleyen Kaymakam Kütük, “Yani benim buradaki polis unsurlarının öyle çok operasyonel kabiliyeti yok. Muhtemelen bu şikayetlerin çoğu o dışarıdan gelen ekiplerden kaynaklanıyor” dedi.

11 kişinin gözaltı süresinin devam ettiğini söyleyen Kütük, “İki kişi ayağından vurularak gözaltına alındı. Gözaltı muamelesinin kötü olduğuna dair çok şikayet alıyoruz. Defalarca anons geçtik. Kimseye kötü muamele yapılmasın, dedik” şeklinde konuştu. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 17:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER