Kars Belediye Eşbaşkanları’ndan ‘Daha Yeşil Bir Kars İçin Bir Fidanda Sen Dik’ kampanyası

Kars Belediye Eşbaşkanları, betonlaşmaya karşı ağaç dikme kampanyası başlattı

Kars Belediye Eşbaşkanları’ndan ‘Daha Yeşil Bir Kars İçin Bir Fidanda Sen Dik’ kampanyası

Kars Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca,“Daha Yeşil Bir Kars İçin Bir Fidanda Sen Dik” kampanyası kapsamında belediye personeli ile birlikte fidan dikti.

Fidan dikimi öncesi gazetecilere açıklama yapan Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, betonlaşmaya dikkat çekti.

Alaca, “Yeşil bir Kars için bugün buradayız. Yeşil alanlarımız kentsel dönüşümle tahrip edildi, yok edildi, adeta nefes almamız engellendi. Kars’ın her taraf beton yığınına döndü,  yaşam alanlarımız asfaltlarla betonlarla çevrildi, çocuklarımızın rahatça koşup oynayacağı alanlar yok edildi. Biz bugün yeşil alanların ilk adımını atmak için buradayız, fidanlarımızı dikeceğiz. Birkaç yıl sonra fidanlarımız büyüyecek gölgesinde çocuklarımız oynayacak, inşalarımız piknik yapacak, keyifli vakitler geçirecek” dedi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, hedeflerinin Kars’taki yeşil alanları arttırmak olduğunu söyledi.

Kars’ın kendilerine emanet edildiğini ifade eden Bilgen, “Kars bize sadece miras değil aynı zamanda bir emanettir. Çocuklarımızın emanetidir ve bu hafta Milli Egemenlik ve Çocuk Haftasıdır. Çocuklarımıza nasıl bir Kars bırakacağımız aynı zamanda Milli Egemenliğe, halk iradesine nasıl yaklaştığımızın da göstergesidir. Önümüzdeki dönemde herkes görecek ki en yoğun çalışan birimlerimizden biri Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz olacaktır. Çünkü bugünden itibaren her gün Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz önceliği tahsis edilmiş ve yeşil alan haline getirilmeyi hedeflediğimiz yerler, mezarlıklar başta olmak üzere bütün şehri, şehrin iklimine uygun biçimde ağaçlandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceklerini belirten Bilgen, betonlaşmayı engellemenin panzehirinin ağaç olduğunu ifade etti.

Bilgen, “Fidanlarımızı birim müdürlerimiz, meclis üyelerimiz ve personellerimizle birlikte dikimini gerçekleştiriyoruz. Bugünden itibaren bizim tahsis ettiğimiz yerler burası dahil çocuklarımız kendileri bizzat dikim yapmak isterlerse onlara dikim imkanı da oluşturacağız. Şehir merkezinde de daha büyük fidanlar ekonomik durumumuza göre belki yine esnafların, işadamlarının sunacağı katkılarla, bağışlarla daha büyük yaşta fidanlar daha güzel görünümü olan fidanların dikimine dair çalışmalar yapacağız. Bu şehrin beton yığını haline gelmesini önlemenin yolu panzehri daha çok ağaç dikmektir, daha çok fidan dikmektir ve şehir daha çok güzelleştirmektir. Biz emeği geçen bütün personelimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kars’a kazandırılan yeni parkın teknik bilgileri hakkında da bilgi veren Bilgen, “Bugün burada peyzaj çalışması yaptığımız parkın başı ve sonunda iki bölümünde ağaç dikimi yapacağız. 700 bir bölgede 700 de diğer bölgede olmak üzere toplam bin 400 fidan dikimi yapacağız. Uzun ve ince bir bölge burası, önünde spor alanları ortasında adacıklar ve iki ucunda da ağaçlar dikilecek. Bu peyzajı daha sonra tasarım bittiğinde basınla paylaşacağız.” diye konuştu.

Bilgen ve Alaca daha sonra Belediye personeli ile birlikte fidanları toprakla buluşturarak can suyunu verdi.

Demokrat Haber/Kars

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 18:12

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER