Kapatılan MAZLUMDER şubeleri yola HAK İnisiyatifi olarak devam edecek

19 Mart'ta yapılan Genel Kurul'un ardından 16 MAZLUMDER şubesi kapatılmıştı

Kapatılan MAZLUMDER şubeleri yola HAK İnisiyatifi olarak devam edecek

Genel Kurul tarafından tasfiye edilen MAZLUMDER şubeleri, HAK İnisiyatifi olarak yollarına devam edeceklerini duyurdu.

19 Mart 2017’de Olağanüstü Genel Kurulu giderek delegelerin oy çokluğu ile aralarında Urfa ve Diyarbakır şubelerinin bulunduğu 16 MAZLUMDER şubesi kapatıldı, Genel Merkezi ise İstanbul’a taşınmıştı.

Hakkında kapatılma kararı verilen şubeler, kararların hukuksuz ve keyfi olduğunu belirterek bir deklarasyon yayınladı. Şubeler, MAZLUMDER ile yollarını kesin olarak ayırdıklarını ilan ederek, yollarına HAK İnisiyatifi adı altında devam edeceklerini duyurdu.

Şubelerin kapatılmasını “operasyon” olarak yorumlayan üyeler, “Yeni bir İnsan Hakları Hareketi’nin çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Hukuki süreç nasıl neticelenirse neticelensin, bugünden itibaren MAZLUMDER ile yollarımızı kesin olarak ayırdığımızı ilan ediyoruz.

MAZLUMDER emektarları olarak, bugüne kadar MAZLUMDER çatısı altında yapıp ettiğimiz her işin sorumluluğunu, bedelini ve bu tecrübenin bize kattığı değer ve birikimleri, göğsümüze birer şeref madalyası olarak takıp yeni bir yola giriyoruz. Bizi bir ‘siyasi operasyon’ marifetiyle kapı dışında bırakıp cezalandırdığını düşünenler, esasen MAZLUMDER’e ve kendilerine ceza vermişlerdir.

Bu tablo karşısında, vicdanımız rahat değil, üzgünüz. Ancak bu hususta artık elimizden gelen bir şey yok. Kısır çekişmelerle vaktimizi harcama lüksümüz de yok. Yüzümüzü yarınlara dönmek, haksızlığa uğrayanlar ve ezilenler için yeni bir yol inşa etmek, geldiğimiz aşama itibariyle en doğru seçimdir. Türkiye kamuoyuna ve insan hakları camiasına, bugünden itibaren MAZLUMDER ve MAZLUMDER adını suistimal eden malum çevreler ile bir bağımızın kalmadığını, MAZLUMDER ismini kullanmayacağımızı, istişare ve hazırlık süreci tamamlanıp kuruluşumuzu ilan edeceğimiz güne kadar çalışmalarımızı, HAK İnisiyatifi adı altında sürdüreceğimizi saygı ile arz ederiz” ifadelerini kullandı.

HAK İnisiyatifi bileşenleri şu şubelerden oluştu:

1. Mazlum Der Genel Merkezi

2. Mazlum Der Antakya Şubesi

3. Mazlum Der Batman Şubesi (Bir grup üye)

4. Mazlum Der Bitlis Şubesi

5. Mazlum Der Bursa Şubesi

6. Mazlum Der Diyarbakır Şubesi

7. Mazlum Der Antep Şubesi

8. Mazlum Der Hakkari Şubesi

9. Mazlum Der İzmir Şubesi

10. Mazlum Der Kocaeli Şubesi

11. Mazlum Der Mersin Şubesi

12. Mazlum Der Muş Şubesi

13. Mazlum Der Sakarya Şubesi (bir grup üye)

14. Mazlum Der Şırnak Şubesi

15. Mazlum Der Urfa Şubesi

16. Mazlum Der Van Şubesi

17. Mazlum Der Ankara Şubesi (bir grup üye)

18. Mazlum Der İstanbul Şubesi (bir grup üye)

19. Mazlum Der Adıyaman Şubesi (bir grup üye)

20. Mazlum Der Mardin Şubesi (bir grup üye)

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 20:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER