Kaboğlu’nu yargılayan mahkeme 'yetkisizlik' kararı aldı

Kaboğlu'nun yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü

Kaboğlu’nu yargılayan mahkeme 'yetkisizlik' kararı aldı

Barış Bildirisi’ne imza attığı için hakkında dava açılan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun duruşması görüldü. Mahkeme, Kaboğlu’nun vekil seçilmiş olması nedeniyle "yetkisizlik" kararı aldığı dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.
 
"Bu Suça Ortak Olmayacağız" denilen Barış Bildirisi’ne imza attığı için 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi'ndeki görevinden ihraç edilmesi sonrası 7 Haziran genel seçimlerinde CHP’den milletvekili seçilen İbrahim Kaboğlu, hakkında açılan davanın duruşması İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle yargılanan Kaboğlu’nun katılmadığı duruşmada, avukatları hazır bulundu. 
 
Kaboğlu'nun avukatı Arzu Becerik, müvekkilinin 24 Haziran seçimlerinde 27’nci dönem milletvekili seçildiğini ifade ederek, CMK'nin 223/8. maddesi ve Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca yargılamanın durdurulması kararı verilmesini talep etti. 
 
Duruşma savcısı Hasan Adalı da, verdiği mütalaasında sanığın milletvekili olarak görevinin devam ettiğini belirterek, milletvekili hakkında kovuşturma ve soruşturma yapma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve bu yer mahkemesine ait olduğundan “yetkisizlik” kararıyla dosyanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini talep etti. 
 
YETKİSİZLİK KARARI VERİLDİ
 
Mahkeme heyeti de CMK'nin 161/9. maddesine göre önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve bu yer Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait olduğu kanaatiyle dosyanın yetkisizlikle Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 08:33

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER