Kabataş'ın raporu da şaibeli

Raporun iddialarla uyuşmadığına dikkat çekildi…

Kabataş'ın raporu da şaibeli

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kabataş görüntülerinin kamuoyuna yansımasının ardından, “Nerenize koyacaksınız raporu?” dediği Adli Tıp raporunu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve Adli Tıp Profesörü Şebnem Korur Fincancı değerlendirdi.

Raporda belirtilen çürüklerin herhangi bir çarpma sonucunda olabileceğini söyleyen Fincancı, iç yanlarda olan çürüklere dikkat çekti.

Darp sırasında insanların rahim içi bebek pozisyonu aldığını söyleyen Fincancı, “Yere düşüp darp edilen bir insanın iç kısımlarında yaralanma beklemeyiz” dedi.

Z.D.’nin olay nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ve Adli Tıp raporunun da bu olay için düzenlendiğini dile getiren Fincancı, “Adli Tıpçının ne olduğunu sorması ve ona göre muayene etmesi gerekir. Raporda bir hikâye yok. Raporun sonunda da morlukların iddia edilen olaya ilişkin olup olmadığının yorumu yapılmalı. Ancak uzman bunu da yapmamış. Çok eksik bir rapor” dedi.

‘İKTİDAR ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRIYOR’

Kadına yönelik şiddetin Türkiye’de geldiği noktaya dikkat çeken Fincancı, iktidarın devlet şiddetini meşrulaştırmak amacıyla bir hikâye uydurduğunu ve buna kılıf hazırladığını belirterek, “Başbakan’ın kadına şiddete özen göstermeyip, bu olayda böylesine titiz davranması şaşırtıcı değil. Bu hikâye ile devlet şiddetini meşrulaştırıyor” diye konuştu.

‘POSTPARTUM İDDİASI MANTIKSIZ’

Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya ise, yazar Fehmi Koru’nun görüntülerin Z.D.’nin anlattıklarıyla bağdaşmaması üzerine ortaya attığı “postpartum depresyonu” iddiasına ilişkin Cumhuriyet’e açıklama yaptı. “Postpartum depresyonu”nun kadınların ilk 1 aylık loğusalık döneminde yaşandığını kaydeden Kaya, “Postpartum depresyonu olan kişinin sokakta gezmesi beklenmez, dışarı çıkamaz ve o kişinin hasta olduğunun farkında olmamak mümkün olmaz” değerlendirmesini yaptı. (Cumhuriyet)

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 09:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER