İzmir'in yeni logosuna nazar değmeyecek

Kentin yeni görsel kimliği belli oldu…

İzmir'in yeni logosuna nazar değmeyecek

İzmir Kalkınma Ajansı'nın (İZKA) yürüttüğü markalaşma çalışması kapsamında hazırlanan İzmir görsel kimlik çalışması sonuçlandı. Kentin logosu nazar boncuğu, sloganı ''öncülerin şehri'' olarak belirlendi.

 

İzmir'in uluslararası tanıtım eksikliğinin giderilmesi amacıyla İZKA tarafından hazırlanan Kentsel Marka Stratejik Planı kapsamında dünyaca ünlü afiş tasarımcısı Emrah Yücel başkanlığındaki şirkete hazırlatılan İzmir Görsel Kimlik Çalışması, Crowne Plaza Oteli'nde kamuoyuna açıklandı.

 

I Mean İt Creative Ajans Başkanı Emrah Yücel, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de markasını geliştiren ilk kentin İzmir olduğuna dikkati çekerek, bunun kutlanması gereken bir şey olduğunu belirtti.

 

İzmir'in görsel kimliği içinde kentin ilklere sahip olmasına atıfta bulunulduğunu, batı uygarlığının ilk anıtsal eseri olan İlyada'nın Homeros tarafından İzmir'de yazıldığını, Asya'nın ilk hastanesinin, Kurtuluş Savaşı'nın ilk kurşununun, ilk iktisat kongresinin, ilk kadın tiyatrocunun İzmir'den çıktığını ifade eden Yücel, bu ilklerin halen devam ettiğini kaydetti.

 

Bu kapsamda İzmir'in sloganının ulusal düzeyde ''öncülerin şehri'', uluslararası alanda ''frontier city of Turkey'' olarak belirlendiğini kaydeden Yücel, kimliğin bu temel üzerinden yürütüleceğini ifade etti.

 

Yücel, Türkiye'ye kruvaziyerlerle gelen ABD'lilerin yüzde 80'inin 7 ile 10 gün arasında kalmak üzere kente tekrar geldiğini belirlediklerini belirterek, Türkiye hakkındaki olumsuz algı ve yargıların ilk görüşte ortadan kalktığını, bunun yerini heyecanın aldığını ifade etti.

 

EXPO SÜRECİ VE GÖRSEL KİMLİK

İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kıraç ise EXPO 2020 kapsamında yapılan tüm çalışmalarda EXPO logosunun yanında bugün açıklanan görsel kimlik logosunun kullanılacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2012, 21:14
YORUM EKLE