İÜ'de Raşit Tükel'e destek eylemi: Hocamız rektör olana kadar okulu terk etmiyoruz

İstanbul Üniversitesi öğrencileri rektörlük atamasında Tayyip Erdoğan’ın üniversite iradesini hiçe sayan tutumuna karşı okulu terk etmeme kararı aldı

İÜ'de Raşit Tükel'e destek eylemi: Hocamız rektör olana kadar okulu terk etmiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitenin seçtiği aday Prof Dr. Raşit Tükel yerine kendi seçtiği Mahmut Ak’ı rektör atamasına karşı bugün forumda buluşan İstanbul Üniversitesi öğrencileri okulu terk etmeme kararı aldı.

Öğrenciler Mahmut Ak’ın istifa etmesini ve rektör olarak Raşit Tükel’in atanmasını talep ediyor.

Sınav döneminde AKP’nin herhangi bir provokasyonuna, üniversite terörize edecek adımına müsaade etmeyeceklerini belirten öğrenciler, sınavlara okulda hazırlanacaklarını duyurarak, diğer arkadaşlarını ve akademisyenleri de sınav sürecindeki çalışmalarını okulda yürütmeye çağırdı.

Öğrencilerin açıklamasının tam metni:

ÜNİVERSİTEMİZİ SAVUNUYORUZ! 
TALEPLERİMİZ İÇİN OKULUMUZU TERK ETMİYORUZ !


Üniversitemizde yapılan rektörlük seçimleri sonucunda Prof. Dr. Raşit Tükel’in açık ara farkla birinci olmasına karşın, YÖK listede 2. sıraya düşürmüş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine yakınlığıyla bilinen Mahmut Ak’ı rektör olarak atamıştır.

Rektörlük seçimleri sonunda, üniversite öğrencileri olarak Raşit Hocamızın yanında olduk. Çünkü Raşit Hoca, üniversitenin tüm bileşenleriyle birlikte üniversiteyi
yönetme hedefiyle seçimlere katılmış ve bu hedefleriyle seçimi kazanmıştır. Daha önce de Raşit Tükel dışında atanacak herhangi bir adayı kabul etmeyeceğimizi ilan etmiştik. Bu doğrultuda okulumuzda; hocalarımızla ve üniversite emekçileriyle birlikte pek çok uyarı eylemi, forum ve etkinlikler düzenledik. Üniversite iradesinin Raşit Tükel’in yanında olduğunu ısrarla belirttik.

Gelinen noktada üniversite iradesinin yok sayılması karşısında bizlere üniversitemize ve irademize sahip çıkmak düşmüştür. Bugünden itibaren okulumuzu terk etmiyoruz.

Taleplerimiz oldukça açıktır;
* Üniversite iradesi hiçe sayılarak atanan Mahmut Ak görevinden istifa etmelidir.
* Raşit Tükel kazandığı ve hak ettiği rektörlük makamına atanmalıdır.
Bu iki talep doğrultusunda okulumuzu terk etmeme kararı aldık. İstanbul Üniversitesi’nin sınav döneminden geçtiği şu günlerde okulumuzda kargaşa istemiyoruz. Sınavlara okulumuzda hazırlanma kararı aldık. Sıra arkadaşlarımızı kitapları ve ders notlarıyla birlikte okula gelmeye ve sınavlara okulda hazırlanmaya çağırıyoruz. Hocalarımızı, sınav sorularını okulda hazırlamaya davet ediyoruz. Bu kararı AKP’nin terörize etmesine müsaade etmeyecek, provokasyonlara gelmeyeceğiz.
İstanbul Üniversitesi Öğrencileri”

Erdoğan’ın akademik iradeyi hiçe sayan kararına karşı Prof Dr. Raşit Tükel’e destek için üniversiteliler tarafından “Üniversitemizi savunuyoruz” sloganıyla Özgürlük ve Demokrasi Şenliği düzenlenmiş, öğrenciler “Üniversite kararını vermiştir, başka karar tanımıyoruz” demişti.

(Sendika.org)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 21:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER