'İstifa eden sağlık çalışanlarının özel kuruluşlarda çalışması engelleniyor mu?'

27 Mart’ta resmi yazı ile sağlık personeline istifa yasağı gelmişti

'İstifa eden sağlık çalışanlarının özel kuruluşlarda çalışması engelleniyor mu?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, AKP iktidarının Covid-19 salgını döneminde hak ettiklerini alamayıp istifa etmek zorunda kalan sağlık çalışanlarının özel hastanelerde çalışmalarına engel olmaya çalıştığını söyledi.

İlgezdi, "Hayatları pahasına pandemi sürecinde hizmet veren hekim ve sağlık çalışanlarına destek yerine neden köstek olunuyor?" diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, sağlık çalışanlarının istifa etmesinin yasak olduğu 27 Mart- 8 Haziran'dan önce ve sonra istifa etmek zorunda kalan sağlık çalışanlarının özel hastanelerde çalışmasının engellendiğine dönük ihbarlar aldıklarını ifade ederek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

'ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞMALARI ENGELLENDİ Mİ?'

İlgezdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlanması istemi ile verdiği önergede, şu sorulara yer verdi:

-27 Mart 2020 öncesi istifa eden sağlık personeli ile ilgili nasıl bir tasarruf uygulanmıştır? Bakanın ifade ettiği istifa edenlere yönelik çalışmanın sonucu nedir?

-27 Mart 2020 öncesi istifa eden sağlık personelinin özel sağlık kuruluşlarında çalışmaları da engellenmiş midir?

-İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç hekim istifa etmiştir? Bu hekimlerin branşlara göre dağılımı nasıldır?

-İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç hekim emekli olmuştur? Bu hekimlerin branşlara göre dağılımı nasıldır?

-İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç sağlık çalışanı istifa etmiştir? Bu sağlık çalışanlarının branşlarına göre dağılımı nasıldır?

-İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den önergenin yanıtlandığı güne kadar kaç sağlık çalışanı emekli olmuştur? Bu sağlık çalışanlarının branşlarına göre dağılımı nasıldır?

-İstifa yasağının kalktığı 8 Haziran 2020’den sonra istifa eden, emekli olan hekim ve sağlık personelinin özel sağlık kuruluşlarında çalışmaları engellenmiş midir?

NE OLMUŞTU?

Sağlık Bakanı Farhettin Koca 23 Mart’ta “Bu dönemde istifa edenlerin, sağlık personeli olduğunu duyuyoruz yer yer. Bakanlığa almayacağımızı, istifa edenlerin ne yapılması gerektiği noktasında da bir çalışma içindeyiz” açıklaması ile pandemi sürecinde istifa eden hekim ve sağlık çalışanlarının Sağlık Bakanlığı’na tekrar alınmayacağını ifade etmişti. 27 Mart’ta resmi yazı ile sağlık personeline istifa yasağı gelmişti. İstifa yasağı normalleşme adımları ile birlikte 8 Haziran’da sona ermişti.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER