İstanbul Emniyetinden "çıplak arama" açıklaması: Bu kadar kısa sürede mümkün değil

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, çıplak arama ve taciz iddialarını yalanladı

İstanbul Emniyetinden "çıplak arama" açıklaması: Bu kadar kısa sürede mümkün değil

Boğaziçi Üniversitesine atanan rektör Melih Bulu'nun istifası talebiyle yapılan eylemlerde gözaltına alınan 5 öğrenci gözaltı sürecinde çıplak arama, taciz ve tecavüz tehditlerine maruz kaldıklarını dile getirmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, aramanın kısa sürede tamamlandığını ileri sürerek "Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değil" savunması yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"4 Ocak'ta Boğaziçi Üniversitesi Giriş Kapısı önünde yapılan gösteriler sırasında 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve Polise Karşı Mukavemet gösterdiği tespit edilen şahıslara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları doğrultusunda 05-06/01/2021 tarihlerinde gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, adli makamlarca 'Adli Kontrol Kararı' ile serbest bırakılmıştır.

Gözaltı sırasında yapılan işlemler ile ilgili olarak; E.G., Y.Ö., Z.A.Ç, Ö.Ö., H.R.S. isimli şahıslar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla 'çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı' iddialarında bulunulmuştur. Konuya ilişkin yapılan işlemlerin tetkiki ve yakalama/üst arama sırasındaki kamera kayıtları titizlikle incelenmiştir. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır. Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir. İşlemler Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. Maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi'nin 9. Maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunan şahıslar hakkında Adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır"

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 18:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER