İşkenceci polise sahte kimliği Emniyet vermiş!

Eski komiser yardımcısı Ahmet Okuducu, sahte pasaport kullandığı gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm edildi

İşkenceci polise sahte kimliği Emniyet vermiş!

Süleyman Yeter’in işkenceyle ölümüne neden olduğu için yargılanırken kaçan polise, emniyetteki amirleri sahte pasaport vermiş.

Limter-İs Sendikası eğitim uzmanı Süleyman Yeter’in işkenceyle ölümüne neden olmak suçundan hükümlü eski komiser yardımcısı Ahmet Okuducu, sahte pasaport kullandığı gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm edildi.

Hilal Köse'nin Cumhuriyet'te yer alan haberine göre yargılama sırasında 13 yıl boyunca kaçan ve yakalanamayan sanığın emniyet korumasında olduğu ortaya çıktı. Okuducu, sahte pasaportu, terör birimindeki amirlerin kendisine verdiğini söyledi.

Okuducu hakkında, 29 Kasım 1999’da yakalama, 5 Aralık 2000’den beri kırmızı bültenle arama kararı verildi. Bu süreçte yakanalamayan firari sanık, evlendi, üç çocuk sahibi oldu. 19 Eylül 2007’de Londra Başkonsolosluğu’na gidip adres beyan ettiği saptandı.

Mernis kayıtlarına göre, 18 Haziran 2009’de Zeytinburnu’ndaki adresini, Adana Seyhan’a nakil yaptırdı, oğlunu nüfusa yazdırdı. Eşi Hürü Okuducu’nun İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 2003-2011 yılları arasında 13 kez giriş çıkış yaptığı, en son 3 Eylül 2011’de çıktığı belirlendi.

Okuducu, 12 Haziran 2013 yılında yakalandı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı işkence davası 22 Ekim 2013’te bitti. 22.5 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık Okuducu’ya, önce 15 yıl hapis cezası verildi.

DENETİMLİ SEBRBEST

Ceza, failin birden fazla olması ve asli maddi failin tespit edilememesi gerekçesiyle 10 yıla indirildi. Mahkeme heyeti, Okuducu’nun, hakkındaki mahkûmiyet kararı kesinleşen Mehmet Yutar ile birlikte, Süleyman Yeter’e işkence ederek yaraladığını ve bu fiil sonucunda Yeter’in öldüğünü belirtti. 3 yıl cezaevinde kalan Okuducu, denetimli serbestlik kararıyla serbest bırakıldı.

Okuducu’nun sahte pasaport davası İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Okuducu, savunmasında, “İskender Arıcı ismine düzenlenmiş kimlik bana Terör şubesinde 1999 yılında o gün çalışan rütbeliler tarafından temin edilip verildi. Ben bu kimliği 13 yıl kullandım. Nedeni de terör örgütlerinin hâkimiyetinde bulunan cezaevine girmemektir. Bu kimlik ile 1999 yılında pasaport başvurusu yaptım. Ülkeden çıktım. 2010 yılında pasaportun değişmesi gerektiğinden yeni pasaport başvurusu yaptım. 2013 yılında yakalanmadan bir ay kadar önce Türkiye’ye geri döndüm. Bu kimliği daha sonra imha ettim” dedi.

AMİRLERİ DE SUÇLU

Okuducu, 6 Haziran günü görülen karar duruşmasında son sözü sorulunca da “Bir diyeceğim yoktur” dedi.

Yeter ailesinin avukatları ise sanığa üst sınırdan ceza verilmesini talep ederek, “Suçun organize işlendiği açıktır. Sanığın amirleri hakkında da suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dediler. Mahkeme ise sanığı, resmi belgede sahtecilik suçundan 3 yıl 9 ay hapse mahkûm etti. Ceza, ‘sanığın samimi ikrarı ve suç sonrası tutum ve davranışları’ lehine takdir indirimi nedeni sayılarak, 3 yıl 1 ay 15 güne indirildi.

SÜLEYMAN YETER KİMDİR?

Süleyman Yeter kimdir? Süleyman Yeter, 1962 yılında Erzincan'ın Refahiye ilçesinde doğdu. Yoksul, Kürt ve Alevi bir ailenin çocuğuydu ve babasını küçük yaşlarda kaybetmişti. Lise öğrenimini tamamlamak üzere, 1970'li yılların ortalarında İstanbul'a geldi. Liseden sonra işçi olarak fabrikalarda çalışmaya başladı.

12 Eylül darbesi sonrası da birçok fabrikada çalışan Süleyman Yeter, Petrol-İş Sendikası'nın çalışmalarına aktif olarak katılıyordu. 1980'li yılların sonlarına doğru kurulan Devrimci Sendikal İşçi Muhalefeti'nin (DSİM), örgütleyicileri arasında yer aldı.

Şubat 1997'de ilk kez gözaltına alındığında da işkence gördü. DİSK'e bağlı Limter-İş'te eğitim uzmanı olarak çalışmaya başladı. 5 Mart 1999'da bir kez daha gözaltına alındı, 7 Mart’ta işkencede öldürüldüğünde 37 yaşındaydı.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 13:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER