İmralı’nın bağlı olduğu Bursa Jandarma Komutanı da darbeciymiş

AKP Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, İmralı Cezaevi ile ilgili açıklamada bulundu

İmralı’nın bağlı olduğu Bursa Jandarma Komutanı da darbeciymiş

AKP Adıyaman Milletvekili ve eski Adalet Bakanlığı bürokratı Adnan Boynukara, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tutuklu tutulduğu İmralı Cezaevi ile ilgili açıklamada bulundu.

İmralı Cezaevi’nin dış güvenliğinin bağlı bulunduğu Bursa İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş’un Gülen Cemaat’inin darbe girişimi kapsamında tutuklandığı ortaya çıktı.

'DARBE SÜRECİNİ AYDINLATAN ÇOK CİDDİ BELGELER ÇIKTI'

Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’e konuşan AKP Milletvekili Adnan Boynukara, “15 Temmuz gecesi İmralı’ya yönelik herhangi bir kalkışma olmuş mu ya da olacağına dair bir planlama ortaya çıktı mı? Star gazetesinde İlhami Işık üst düzey bir kaynağa atfen kaleme aldığı yazıda Cougar helikopteriyle adaya gidecek bir timin sabah 4’te Öcalan’ı infaz etmeyi planladığını yazdı” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bildiğim kadarıyla İmralı’da herhangi bir problem yok. Saat 04.00’te öldürülecekti falan diye bir hazırlık ben duymadım. Ama Bursa İl Jandarma Alay Komutanı (Albay Yurdakul Akkuş) şu anda tutuklu. İmralı Cezaevi’nin dış güvenliği Bursa jandarmasına bağlı. Bahsettiğiniz türde bir hazırlık vardıysa onun sorgulanmasından sonra ortaya çıkacak. Bildiğim kadarıyla onun üzerinden atamalarla ilgili yüzlerce isim çıktı. Darbe sürecini aydınlatan çok ciddi belgeler çıktı.”

Cansu Çamlıbel’in “Biz çözüm sürecinin aktörleri dinlendi falan derken aslında Gülenciler İmralı’daki çok kritik bir atamayı yapıp orayı içerden gözlem altında tutmayı başarmış” değerlendirmesine ise Boynukara, “Şu anda ortaya çıkan durum bu. Bu kişi darbenin parçası olmaktan tutuklu” sözleriyle karşılık verdi.

15 Temmuz darbe girişimine karıştığı gerekçesiyle tutuklanan Bursa İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’un, Bursa'dan önce Dersim'de görev yaptığı 2013-2014 yılları arasında prestij kazanmak için askerlerine patlayıcı infilak ettirterek kendisinin saldırıya uğradığı izlemini verdiği de ileri sürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2016, 13:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER