İhsan Eliaçık'a mal varlığı araştırması

'Bir kedim bile yok' dedi…

İhsan Eliaçık'a mal varlığı araştırması

AK Parti iktidarına ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirileri nedeniyle hedef haline getirildiği ve hakkında yalan haberler yapıldığı söylenen İslami demokrat yazar İhsan Eliaçık hakkına mal varlığı araştırması yapıldığı öğrenildi.

Daha önce hakkında çıkan mal varlığı ile ilgili iddiaların yalan olduğunu belirten İhsan Eliaçık bugün twitter üzerinden şöyle yazdı:

BİR KEDİM BİLE YOK!”

"Mal varlığı" araştırması yaptırıyor muktedir. Polisler gelmiş neyin var neyin yok diye soruyor, çok şaşırdılar ama, bir kedim bile yok!

İhsan Eliaçık, Hürriyet Dünyası'na yaptığı açıklamada ev-ofis olarak kullandığı Fatih’teki adresine dün polislerin geldiğini ve mal varlığı araştırmasıyla ilgili bir kağıt bıraktıklarını belirtti.

Bıraktıkları numaradan polisleri aradığını ve “Beni aramışsınız” dediğini belirten Eliaçık, “Onlar da ‘Karakola gelebilir misiniz. Bir mahkeme ile ilgili olarak mal varlığı araştırması yapılıyor. Bununla ilgili 10-12 soru soracağız’ dediler. Ben de ‘Telefonda cevap versem olur mu’ dedim. Bana 10 soru sordular. Evin var mı, araban var mı, nasıl geçiniyorsun, üstüne kayıtlı taşınmaz var mı gibi. Ben de onlara gülerek, ‘Bir kedim bile yok’ dedim.

İhsan Eliaçık, polislere davanın Başbakan Erdoğan’ın kendisi hakkında açtığı davayla ilgisi olup olmadığını da sorduğunu, polislerin ise “İsim yazmıyor. Şahsa yönelik bir hakaret davası ve bunun tazminat davasıyla ilgili yazı göndermişler. Davayla ilgili mahkeme başlayacak. Ekonomik durumunu belirten bir araştırma yapın. Şu soruları ona sorun. Sonra o soruların cevaplarını mahkemeye gönderin yazıyor” dediklerini anlattı.

Fatih Karakolu’nda görev yapan polislerin İhsan Eliaçık’a sorduğu sorulardan bazıları ve cevapları şöyle:

Polis: Neyle geçiniyorsunuz?

İ.Eliaçık: Kitap yazıyorum. 20 adet kitabım var onların geliriyle geçiniyorum. Fazla gelirse de yaşam felsefesi olarak paranın sahibi ihtiyacı olandır diye inandığım için fazlasını da veriyorum.

Polis: Evin var mı?

İ.Eliaçık: Yok

Polis: Araban var mı?

İ.Eliaçık: Yok

Polis: Evin kira mı?

İ.Eliaçık: Evet

Polis: Ne kadar kira veriyorsunuz?

İ. Eliaçık: Üç kat iş yeri kirası 4 bin lira. Ev kirası da 1100 TL.

Polis: Üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmaz, gayrimenkul var mı?

İ. Eliaçık: Yok

Polis: Bankada paran var mı?

İ.Eliaçık: Yok hatta bir kedim bile yok. Dünya namına hiçbir şeyim yok.

BAŞBAKAN'DAN 50 BİN TL’LİK TAZMİNAT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anti Kapitalist Müslümanlar hareketinin önde gelen isimlerinden ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’a, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili kendisini hedef alan Twitter mesajları nedeniyle 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. 1 Haziran’dan Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan 50 bin liralık “manevi tazminat” davasının dilekçesinde, Eliaçık’ın Twitter mesajlarıyla “Erdoğan’ın yasa dışı sokak eylemleri ile yıkılacağını ve bu yıkılışın muhteşem olacağını dile getirerek açık bir şekilde halkı isyana teşvik ettiği” savunuluyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2013, 17:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER