İHD: Hurşit Külter'in infaz şüphesine karşı savcılık sorumluluk almak istemiyor

İHD avukatları, savcılığa yaptıkları başvuruyla ilgili açıklama yaptı

İHD: Hurşit Külter'in infaz şüphesine karşı savcılık sorumluluk almak istemiyor

DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter'in önceki gece gözaltına alınmasına ilişkin ailesinin İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi'ne başvurması sonucunda derneğe bağlı avukatlar tarafından Külter'in durumuna ilişkin dün Uludere Savcılığı'na başvuruda bulunulmuştu.

Yapılan başvuruya ilişkin bu saate kadar kendilerine geri dönüşün olmadığını belirten İHD avukatları, yaptıkları başvuruda kayıp olma ihtimali ve Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH)’ın adam öldürmeye teşebbüsü sebebiyle hayati tehlikesinin olduğunu belirttiklerini ifade etti.

AVUKATLAR YANIT BEKLİYOR

Emniyet yetkililerinin ise kendilerine "Burada böyle bir şahıs yok" dediklerini aktaran avukatlar, yapılan başvuru neticesinde savcılığın gün içerisinde olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermesini beklediklerini ifade etti.

JÖH-PÖH sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımları da suç duyurusu dosyasına eklediklerini belirten avukatlar, bu durumun Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki alanına girdiği için dosyayı buraya gönderdiklerini ancak kendilerine bir geri dönüşün olmadığını aktardı.

SAVCI TELEFONLARA BAKMIYOR

Külter'in önceki gece gözaltına alındığını ve o anda emniyeti aradıklarını ancak olumsuz yanıt aldıklarını aktaran avukatlar, önemli bir noktaya da dikkat çekerek, Şırnak Adliyesi'nin telefonlarının bozuk olduğunu bu sebeple adliyeye telefon üzerinden ulaşmanın mümkün olmadığını, nöbetçi savcının ise telefonlarına bakmadığını aktardı.

'İNFAZ ŞÜPHESİNE KARŞI SAVCILIK SORUMLULUK ALMAK İSTEMİYOR'

Adaletin Şırnak’ta işlevselliğini yitirdiğini dile getiren avukatlar, "Adliyenin telefonları bozuk. Yasak nedeniyle merkeze ve adliyeye gitmemiz ciddi bir zorlama ile olabiliyor. Nöbetçi savcılar da avukatların numarasını açmıyor. Bizim bu meseleden anladığımız Hurşit Külter eğer infaz edilmiş ise savcılık ve adli makamlar sorumluluktan kurtulmak istiyor. Bizim görebildiğimiz bu. Hukukun olmadığı bir ortamda bu süre içerinde 50-60'a yakın insan tutuklandı. Nasıl infazların yapıldığı, kimin ne şekilde öldürüldüğünü bilmiyoruz. Belli ki JÖJ-PÖH Şirnex'te cirit atıyor. Savcılık makamı da belli ki sorumluluk almıyor" bilgisini paylaştı.

Öte yandan dün akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden kuzeni Külter'in durumunu soran Mahmut Külter'e daha önce Külter'in ellerinde olduğunu açıklayan ve özel harekatçılar tarafından kullanılan BÖF : @Tweet_Guneydogu isimli hesaptan yanıt verildi.

Hesap üzerinden ; "Sendemi Geldin Gundi @KulterMahmut Rahat Ol Hurşit TEM ci Abilerinin Kucağında. Şortlanda Biraz Terlettik Ama Şimdi İyi Gerilme Sıranı Bekle" denildi.

Şırnak’ta görev yapan özel harekatçıların ise Gümüştepe Karakolu'nu kullandığı ve Külter'in burada olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2016, 11:25
YORUM EKLE