'İbrahim Aras cinayeti de faili meçhul bırakılmak isteniyor'

Aras ailesi adalet bekliyor

'İbrahim Aras cinayeti de faili meçhul bırakılmak isteniyor'

Adana Seyhan'da, Lice protestoları sırasında İbrahim Aras'ın (14) polisin attığı iddia edilen bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen failler halen bulunamadı.

Aras'ın katil zanlısı olduğu iddiasıyla 13 yaşındaki bir çocuğun, sadece gizli tanık ifadeleri sonucu tutuklandığını belirten Aras ailesinin avukatı Tugay Bek, savcılık makamının her zaman olduğu gibi kolluk kuvvetlerini aklamaya çalıştığını söyledi.

Hamdullah Kesen'in DİHA'da yer alan haberine göre Seyhan'da Lice protestoları sırasında İbrahim Aras'ın (14) polisin attığı iddia edilen bir cismin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdiği olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hallen failler bulunmuş değil. Aradan geçen zamana rağmen faillerin bulunmadığını, gizli tanık ifadeleri sonucu 13 yaşındaki S.A. isimli bir çocuğun tutuklandığı belirten Aras ailesi, gerçek failin bulunup yargılanmasını istedi.

İbrahim Aras'ı katledenlerin halen elini kolunu sallayarak dolaştığını söyleyen Aras'ın annesi Servet Aras, gerçek suçlular yerine suçun bir çocuğun üzerine atıldığını söyledi. Açılan soruşturmada 3 polise hakkında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatan anne Aras, "Birini bulduk o yaptı deyip hapse attıklarını söylüyorlar, ben buna inanıyorum gerçek katili bulmalarını istiyorum bunun içinde mücadele etmeye devam edeceğim" dedi.

Davada bir gelişmenin yaşanmadığını dile getiren baba Baki Aras ise, oğlunun katilinin kim olduğu konusunda bir netliğin olmadığını kaydetti. Baba Aras, katil olarak 13 yaşındaki çocuğun suçlu olduğuna inanmadıklarını söyledi.

ARAS'IN DAVASI DA FAİLİ MEÇHULLEŞTİRİLİYOR

İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, olayın üzerinde bir yıl geçmesine rağmen olayın faillerinin tespit edilmediğini belirtti. Öngör, Aras dosyasında olayın üzerinde 8 ay geçtikten sonra polislerin ifadesine başvurulduğuna dikkat çekti. Öngör, olayın üstünün kapatılmak istendiğini belirterek, "Olaya hangi ciddiyetle, yaklaştıklarını insan yaşamına ne kadar değer verdiklerinin göstergesidir" diye konuştu.

Aras ailesinin avukatı Tugay Bek de, "Alanya" ismiyle bir gizli tanığın ifadeleri üzerine 13 yaşındaki S.A.'nın katil zanlısı olarak tutuklanıp yargılandığını hatırlattı. A.S.'nin Aras'ın katili olduğu konusunda somut bir delil olmadığını; sadece gizli tanık ifadelerinin bulunduğunu belirten Bek, savcılık makamının her zaman olduğu gibi kolluk kuvvetlerini aklamaya çalıştığını söyledi. Bek, Aras davasının da faili meçhul bırakılmak istendiğini vurguladı.  

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 16:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
deniz
deniz - 3 yıl Önce

yanlış çocuğun fotoğrafı kullanılmış. demokrat haber bu hatayı neden hala yapıyor?