HDP ve CHP'den Celal Doğan formülü

Kılıçdaroğlu ile Türk’ün “ortak adaylar etrafında buluşma” görüşünün öne çıktığı belirtiliyor

HDP ve CHP'den  Celal Doğan formülü

2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde partiler, belediye başkanı adaylarını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün bir araya gelmesi kulisleri hareketlendirdi.

Sürpriz buluşmada Kılıçdaroğlu ile Türk’ün “ortak adaylar etrafında buluşma” görüşünün öne çıktığı belirtiliyor.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Ahmet Türk, CHP Lideri ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı.

Türk, “Partiler arasında resmi bir ittifakın yerel seçimlerde olamayacağını, olsa dahi başarılı olamayacağını” söyledi. Türk, buna karşın bazı illerde ortak adaylar belirlenebileceğini söyleyerek, Kılıçdaroğlu’nun da kendisini onayladığını sözlerine ekledi.

DOĞAN’I İŞARET ETTİ

Edinilen bilgiye göre, görüşmede 1989 ve 2004 yılları arasında CHP’den Antep Belediye Başkanlığı yapan ve daha sonra istifa ederek HDP’ye geçen Celal Doğan’ın ismi gündeme geldi. Doğan’ın iki partinin tabanının “iyi bildiği” bir isim olması seçimler için avantaj olarak değerlendiriliyor.

‘BEKLEYİP GÖRMEK LAZIM’

CHP ve HDP’nin ortak adayı olabileceği konuşulan Celal Doğan, BirGün’ün soruları üzerine, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adaylığı başvurusunda bulunmadığını ve dinlendiğini söyledi.

Doğan, yerel seçimler için olası adaylığı konusunda ise “Belediye başkanlığı seçimleri ile ilgili hiçbir partiye aday adaylığı müracaatım olmadı. Şu an CHP’nin, İYİ Parti ve HDP ile görüşmeleri sürüyor. Bunları bekleyip görmek lazım. Partilerin alacağı kararları görmeliyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 08:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER