HDP iddianamesi avukatlara verilmedi: Başsavcının talimatı var

'Başsavcılık keyfi olarak hareket ediyor'

HDP iddianamesi avukatlara verilmedi: Başsavcının talimatı var

HDP’nin kapatılmasına dair hazırlanan iddianameyi isteyen avukatlara, “Başsavcının kesin talimatı var, hiçbir bilgi ve belge verilmeyecek” yanıtı verildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle hazırladığı yeni iddianame, 7 Haziran’da Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gönderildi. HDP Hukuk Komisyonu üyesi avukatlar, iddianamenin bir örneğinin taraflarına verilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Başsavcılık, talebe ilişkin dönüş yapılacağını belirtti. 

BAŞSAVCIDAN TALİMAT

Zemo Ağgöz'ün Mezopotamay Ajansı'nda yer alan haberine göre, HDP avukatları, başvurularına dönüş yapılmaması üzerine bugün başsavcılığı arayarak, taleplerinin akıbetini sordu. Avukatlarla görüşen başsavcılık yetkilileri, “Başsavcının talimatı var, herhangi bir bilgi ve belge verilmeyecek” yanıtı verdi. 

EKSİKLİKLER TARTIŞILIYOR!

Konuya ilişkin görüştüğümüz avukatlar, HDP hakkındaki bir önceki iddianamenin iktidara yakın medyaya sızdırıldığını anımsatarak, “Başsavcılık keyfi olarak hareket ediyor. Daha önce iddianamenin basına yansımasıyla birlikte eksiklikleri tartışıldığı için şimdi böyle bir karar aldığını düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 21:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
keyfilikte fevkaledeninde fevkinde
keyfilikte fevkaledeninde fevkinde - 1 hafta Önce

hukuktaki şeffaflığa bak

SIRADAKİ HABER