HDK: Madımak hala yanıyor

HDK, Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenleri andı

HDK: Madımak hala yanıyor

Sivas Katliamı'nın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yapan HDK, "Madımak hala yanıyor, Sivas Katliamı davası hala adalet aramaya devam ediyor" diye belirtti. 

Sivas Katliamı’nın 24’üncü yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yapan Halkların Demokratik Kongresi (HDK), yaşamını yitiren 33 kişiyi andı. Aradan geçen 24 yıla rağmen, katliamın acısının hala yüreklerde olduğunun belirtildiği açıklamasında, " Madımak hala yangın yeri. Sivas'ta yaşanan vahşi katliam kontrgerilla tarafından planlandı ve uygulamaya sokuldu.

Katliamın yaşandığı tarihte DYP ve SHP koalisyon hükümeti vardı.

Toplanan gerici- faşist güruhlar polis ve ordu gözetiminde katliamı gerçekleştirdi. O gün Çiller Başbakan, Demirel Cumhurbaşkanı, Erdal İnönü başbakan yardımcısıydı. Katliam, gelişmekte olan Kürt halk hareketi ile Batı'daki demokrasi güçlerinin ve Alevilerin yakınlaşmasının önünü kesmekti.

Katliamdan sonra Tansu Çiller, 'Çok şükür dışarıdaki vatandaşlarımıza bir zarar gelmedi' diyerek memnuniyetini dile getirmişti. Katliamın sorumluları belli olduğu halde cezalandırılmadı. Katliamın baş sorumlularından sayılan ve kırmızı bültenle arandığı iddia edilen Cafer Erçakmak Sivas’ta valiliğe 200 metre uzaklığındaki evinde eceli ile öldü" denildi. 

Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğratılarak katliamcıların cezasız bırakıldığının vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi: 

"Mahkeme kararından sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Bu karar vatanımıza milletimize hayırlı olsun' diyerek sevincini açığa vurmuştu. Sivas'ın hesabı verilmediği ve yüzleşilmediği için devlet katliam politikalarını sürdürmeye devam ediyor. Gazi'den Cizre'ye, Silopi'den Nusaybin'e ve Roboski'den Sur'a, Suruç'tan Ankara'ya kadar Kürdistan vahşi katliamlarla yüz yüze kaldı. O gün katliamı gerçekleştiren odaklar ve zihniyetle bugün katliamlarını gerçekleştiren zihniyet arasında bir fark yoktur. Ortadoğu'da katliamcı, yağmacı, tecavüzcü IŞİD ile Sivas'ta katliam gerçekleştirenler aynı kumaştan dokunmuştur." 

MADIMAK HALA YANIYOR 

Açıklamanın devamında şöyle denildi: "Madımak hala yanıyor, Sivas katliamı davası hala adalet aramaya devam ediyor. İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. Sivas katliamını planlayanlar ve gerçekleştirenler sanık sandalyesine oturtulmalıdır. 

Tarafsız uluslar arası gözlemcilerin denetiminde adil bir yargılama yapılmalıdır. Madımak Oteli utanç müzesine dönüştürülmeli, Aleviler üzerindeki inanç asimilasyonuna son verilmeli, zorunlu din dersleri kaldırılmalı, Alevilerin eşit yurttaşlık talepleri karşılanmalıdır. 

Sivas için adalet arayışımız herkes için adalet talebi ile birleşerek dili, dini, mezhebi, inancı, siyasi düşüncesi, cinsiyeti, ırkı, milliyeti ne olursa olsun halklarımızın bir arada kardeşçe ve eşit koşullarda yaşadığı bir ülkeyi kazanmak için safları sıklaştırma zamanıdır. 

Birleşir ve direniş çizgisinde örgütlenirsek katliamların önüne geçebiliriz. Tıpkı 29 Mayıs 1980'de başlayıp 4 Temmuz'a kadar süren Çorum halk direnişi gibi. 

Çorum'da yaşanan katliam girişiminde 57 kişi yaşamını yitirdi. 'Çorum'u Maraş'a döndüreceğiz' diyerek saldırıya geçen faşistler direniş duvarına çarptı. 

Aradan geçen 37 yıla sonra Çorum halk direnişini selamlıyoruz. 24 yıl önce demokrasi katledilmişti bugün de katlediliyor. Demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet bir bütündür. Tam da katliamların hesabını sormak için demokrasi ve özgürlük güçleri birleşmeli ve demokratik direnişi yükseltmelidir.

Sivas katliamında ve Çorum'da kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Sivas ve katliamını unutturmayacağımızı yeniden ifade etmek istiyoruz. 2 Temmuz'da halklarımızı Sivas katliamını lanetlemeye ve adalet için Sivas'ta yapılacak etkinlikte yan yana omuz omuza olmaya çağırıyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 20:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER