Gezi'de sınır dışı edilen Couvert'e 'haksız gözaltı' nedeniyle tazminat

Couvert, pasaportu ve oturma iznine rağmen sınır dışı edilmişti

Gezi'de sınır dışı edilen Couvert'e 'haksız gözaltı' nedeniyle tazminat

Gezi eylemleri sırasında sınır dışı edilen Fransız öğrenci Elisa Couvert 'haksız gözaltı' nedeniyle İçişleri Bakanlığı'ndan 10 bin TL tazminat kazandı

İsmail Saymaz'ın radikal'de yer alan haberine göre Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınıp pasaportu ve oturma izni olmasına rağmen sınır dışı edilen Sorbonne Üniversitesi öğrencisi ve İnsan Hakları Derneği stajyeri Elisa Couvert, 10 bin TL manevi tazminata hak kazandı.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, daha önce Couvert hakkındaki gözaltı ve sınır dışı işlemlerinin iptal edildiğini hatırlatarak, şu halde genç kadının sekiz gün boyunca haksız şekilde Yabancılar Şube Müdürlüğü’nde tutulduğu ve “hukuka uygun olmayan sebeplerle özgürlüğünden yoksun kaldığı” için İçişleri Bakanlığı’nı mahkum etti.

Fransız asıllı Couvert’in suçu, İstanbul’da Gezi Parkı’na müdahale edildiği 15 Haziran 2013’te gazdan etkilenerek, Beyoğlu’ndaki SDP binasına sığınması olmuştu. SDP’ye yönelik baskında gözaltına alınan ve dört gün Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan Couvert, “anayasal düzeni alaşağı etmek, halkı isyana teşvik, molotof atmak” ile suçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 09:05
YORUM EKLE