Gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Gazeteci Bekir Coşkun, 75 yaşında akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti

Gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Gazeteci Bekir Coşkun, 75 yaşında akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Sözcü gazetesi vefatı, "Türk basının usta ismi, gazetemizin yazarı Bekir Coşkun hayata gözlerini yumdu" sözleriyle duyurdu.

Coşkun’un İstanbul’dan dün Ankara’ya geldiği ve sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından kaldırıldığı hastanede vefat ettiği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN TAZİYE MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vefat eden Bekir Coşkun için bir mesaj yayımladı.

Kılıçdaroğlu mesajında, Türkiye'nin basın camiasının duayen isimlerinden Coşkun'u kaybettiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Kalemini satmadı, eğilip, bükülmedi. Onu hep bu dik duruşuyla hatırlayacağız. Bekir Coşkun, gazeteci ve sanatçı kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir hayvan hakları savunucusuydu. 4 Ekim 2020 tarihli son yazısını da onlara ayırmıştı. Ama belki de bize vedası, 30 Eylül 2020 tarihli köşe yazısında saklıydı. O gün, 'Yazı bilmem. Yazarım yazı bilmem. Bu yaz böyle geçti. Gelecek yazı bilmem…' demişti. Gazetecilik mesleğine, demokrasimize kattıkların için binlerce kez teşekkürler. Seni hiç unutmayacağız Sevgili Bekir Coşkun."

MESLEĞE 1974 YILINDA BAŞLADI

1945 yılında Urfa'da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Urfa'da tamamladı. Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun olduktan sonra 1974’te foto muhabiri olarak işe başladı. Daha sonra polis muhabirliği, parlamento muhabirliği yaptı.

1978’de Günaydın gazetesine geçti ve bir süre sonra "Dokuzuncu Köy" ismiyle köşe yazıları yazmaya başladı. 1987’de kadrosuna katıldığı Sabah gazetesinde "Onuncu Köy" başlıklı köşeyi yazdı.

1993 yılında Hürriyet gazetesine geçen Bekir Coşkun, 9 Eylül 2009 tarihinde buradan ayrıldı. Coşkun, 25 Eylül 2009 tarihinde Habertürk gazetesinde köşe yazarlığına başladı ancak 20 Eylül 2010'da işine son verildi. Gerekçe olarak referandumda AK Parti hükümetine karşı yazdığı yazılar gösterildi. Coşkun, ardından 3 yıl boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazılar kaleme aldı. Mart 2013 tarihinden itibaren ise Sözcü gazetesi kadrosuna katıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 15:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER