Fransız basını: Ankara ve Paris arasındaki ilişkiler hiç bu kadar kötü olmadı

Erdoğan’ın son suçlamasının ardından Macron, Ankara’daki Fransız büyükelçisini geri çekmişti

Fransız basını: Ankara ve Paris arasındaki ilişkiler hiç bu kadar kötü olmadı

Fransız basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında son günlerdeki karşılıklı suçlamaların ardından, “Ankara ve Paris arasındaki ilişkilerin hiç bu kadar kötü olmadığı” yorumunda birleşti.

LE MONDE: ERDOĞAN’IN AMACI POPÜLARİTESİNİ ARTIRMAK

Le Monde, “iki ülke arasındaki ilişkiler hiç bu kadar bozulmamıştı” değerlendirmesinde bulunurken, Erdoğan’ın esas amacının düşen popülaritesini artırmak olduğu görüşünü dile getirdi.

Le Monde’daki yazıda, Erdoğan, eski kızgınlıkları ve öfkeleri körüklüyor ve Macron’u İslam düşmanlığının örneği haline getirip, popülaritesini artırmak istiyor” denildi.

LE FİGARO: ERDOĞAN İSLAMCILARI FRANSA’YA KARŞI SEFERBER ETMEK İSTİYOR

Le Figaro ise Erdoğan’ın, “İslamcıları Fransa karşısında seferber etmeye çalıştığı” görüşü dile getirdi ve iki ülke arasında bozulan ilişkilerde yeni bir adım daha atıldığı yorumunu yaptı.

Le Point dergisinde çıkan bir haber analizde ise “iki ülke arasında kötü giden ilişkilerin, Fransa’da radikal İslam ile mücadelenin uluslararası bağlamdan ayrılamayacağı gerçeğini de göz önüne serdiği” yorumu yapıldı.

Önce Libya’daki krizi, ardından Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarıyla başlayan kriz Dağlık Karabağ ve radikal İslam konularında iki liderin karşılıklı suçlamalarıyla daha fazla gerginleşmişti.

Erdoğan’ın son suçlamasının ardından Macron, Ankara’daki Fransız büyükelçisini geri çekmişti.

Kaynak: euronews

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER