Eski Yarbay Mehmet Alkan, 'FETÖ üyeliği' davasından beraat etti

Alkan’ın, “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü

Eski Yarbay Mehmet Alkan, 'FETÖ üyeliği' davasından beraat etti

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen eski Yarbay Mehmet Alkan’ın, “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü.

Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Yarbay Alkan ile avukatları katıldı. Sanık avukatlarından İlter Aksoylu, geçen celse dinlenen gizli tanık “Abdullah”ın, müvekkilinin evinde Zaman gazetesini gördüğüne ilişkin beyanını hatırlatarak, Alkan’ın eşinin bu konuda tanık olarak dinlenmesini istedi.

Talebin kabulünün ardından dinlenen Çiğdem Sarıkamış Alkan, 2013-2018 arasında Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde çalıştığını belirterek, “Bazen annemlerin posta kutusuna bırakılan gazeteyi bazen de iş yerinden diğer gazetelerle birlikte bu gazeteyi de eve getirir, ayakkabılığın yanına koyar, lazım olduğunda müsvedde olarak kullanırdım” dedi.

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Alkan’ın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan hapsini istedi. Alkan ve avukatları ise beraat talebinde bulundu.

‘GİZLİ TANIK BEYANLARINDA SOMUT ANLATIM YOK’

Mahkeme Başkanı Murat Viran, heyetçe yaptıkları müzakere sonrasında hükmü açıkladı.

Viran, dinlenen tanıkların, sanığın örgütle bağlantısına ilişkin bilgilerinin olmadığını söylediklerini, gizli tanığın ise soruşturma ve yargılama sırasında alınan beyanlarında “Alkan’a ilişkin örgüt bağlantısını ortaya koyarak; yer, zaman ve olay içeren somut anlatımlarda bulunmadığını, anlatımlarının kanaatinin açıklanması niteliğinde olduğunu, bu nedenle gizli tanığın beyanlarının hükme esas alınmadığını” ifade etti.

Alkan’ın, FETÖ soruşturmalarında yer alan bazı kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinin de içeriklerinin belirlenememesi nedeniyle delil kabul edilemeyeceğini belirten Viran, bu gerekçelerle sanık hakkında mahkumiyet hükmü kurulamayacağını ve Alkan’ın beraatine hükmettiklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Şırnak’ın Beytüşşebab ilçesinde, 2015 yılında PKK üyeleriyle girdiği çatışmada hayatını kaybeden Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın Osmaniye’de düzenlenen cenaze töreninde konuşan ağabeyi Mehmet Alkan hükümete tepki göstermişti. Alkan, “Burada vatan evladı 32 yaşında. Daha vatanına, sevdiklerine doymadı. Bunun katili kim? Bunu sebebi kim? Düne kadar ‘çözüm’ diyenler bugün neden sonuna kadar ‘savaş’ diyor” demişti.

Alkan, 1 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan KHK ile ihraç edilmiş ve hakkında “FETÖ üyesi” olduğu iddiasıyla dava açılmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER