Eski DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna’ya hapis cezası

2016’da DBP Eş Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Emine Ayna’ya 2 yıl hapis cezası verildi

Eski DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna’ya hapis cezası

Demokratik Bölgeler Partisi’nden istifa ederek siyaseti bıraktığını açıklayan DBP eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna’ya, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten 2 yıl hapis cezası verildi.

2015 yılında Kars’ta HDP ve DBP’nin düzenlediği  “Kürt Sorunu ve Çözüm Modelleri” konulu etkinlikte asılı “PKK bir özgürlük felsefesidir Sayın Öcalan” pankartı nedeniyle dönemin DBP Eş Başkanı Emine Ayna, HDP Kars il eş başkanı ve BDP Kars İl Eş başkanının da dahil olduğu 5 kişi hakkında açılan davada mahkeme gerekçeli kararını açıkladı.

Kars 1. Asliye Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda, “ Sanıkların toplantı ve yürüyüşleri kanuna muhalefet suçundan dolayı eylemlerine uyan 2911 sayılı kanunun 28/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi, suçta kullanılan araçlar, suç konusunun önem ve değeri alınıp ayrı ayrı 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarına” karar verildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, “sanıkların kişilik özellikleri, suç işleme eğilimleri, suç kasıtlarının yoğunluğu, benzer suçtan dolayı sabıka kayıtlarının bulunması nazara alınarak haklarında 5237 sayılı TCK’nın 62.maddesi uyarınca indirim yapılmamasına” karar verildi.

EMİNE AYNA İSTİFA ETMİŞTİ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, 2016’da partideki görevinden istifa ederek ‘siyaseti bıraktığını‘ açıklamıştı.

‘Siyaseti bırakma kararının partisiyle ortaklaştığı, örgütsel bir karar olmadığını açıklayan Ayna, “Her gün tek dil-tek millet söylemiyle, Kürt halkının dilini ve kimliğini inkâr eden, Cumhuriyet tarihi boyunca mücadele ederek yarattığı kültürel ve siyasi değerlerine her fırsatta hakaret eden, insani anlamda hiç kimsenin kabul edemeyeceği şekilde ölüsüne de dirisini de işkence yapan, mezarını da evini de yakıp yıkan bir anlayışla siyasi çözüm gelişebileceğine inanmıyorum. Bu temelde siyasetten çekildiğimi ilgili kamuoyuna duyuruyorum. Aldığım bu karar partimle ortaklaştığım, örgütsel bir karar değildir” ifadelerini kullanmıştı.

Demokrat Haber/Selda Manduz

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 20:00

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER